Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

تالار گفتگوی دانشجویان پیام نور - http://www.ipnuforum.ir

older | 1 | .... | 23 | 24 | (Page 25) | 26 | 27 | .... | 33 | newer

  0 0


  ساخت الکترود پیل سوختی میکروبی از میوه گرمسیری


  پژوهشگران چینی موفق شدند با تقویت ساختار نوعی اسفنج طبیعی با نانوذرات کربنی، از آن به‌عنوان آند در پیل سوختی میکروبی استفاده کنند. این اسفنج از لوفا که نوعی خیار محلی است به‌دست می‌آید.

  به گزارش سرویس علمی ایسنا، انواع مختلفی از پیل‌های سوختی وجود دارند که برحسب نوع سوخت و اکسیدان، موارد مصرفی متفاوتی دارند. در پیل‌های سوختی هیدروژنی، از هیدروژن به‌عنوان سوخت و از اکسیژن به‌ عنوان اکسیدان و در پیل‌های میکروبی از باکتری‌ها برای تجزیه پساب‌ها استفاده می‌شود.

  .jpg  id33732.jpg (اندازه: 10.52 KB / دانلودها: 14)
  به نوشته سایت نانو، در پیل‌های میکروبی، آند موجب انتقال الکترون شده و نقش مهمی در کارایی پیل دارد. افزایش مساحت سطحی آند می‌تواند منجر به افزایش کارایی پیل شود. اخیرا آند اسفنجی جدیدی ساخته شده‌است که کارایی این پیل‌ها را افزایش می‌دهد.

  این آند اسفنجی دارای حفره‌های میکرومقیاس بوده بنابراین باکتری‌ها به راحتی می‌توانند از میان آن عبور کنند به همین دلیل طول عمر آن بالاتر از آندهای معمولی است. در این آند سطوح نانومقیاس به یکدیگر متصل شده و ساختار حفره‌دار سه بعدی ایجاد می‌کند.

  این گروه تحقیقاتی از لوفا (گونه‌ای خیار درختی که در مناطق گرمسیری رشد می‌کند) ساختار اسفنجی شکل طبیعی به‌دست آوردند که می‌تواند نقش آند را در پیل‌های سوختی میکروبی ایفا کند. این ساختار اسفنجی به‌صورت رایج برای تمیز کردن آشپزخانه‌ و حمام استفاده می‌شود اما این گروه تحقیقاتی، از آن برای ساخت آند استفاده کردند. مزیت این کار آن است که می‌توان با هزینه بسیار کم، آند با کارایی بالا تولید کرد.

  0 0

  ابتکار جالب از نوع م شیمی

  شما فکر میکنید که «برج خنک کن آب» چه ربطی میتونه به «چرخ و فلک» داشته باشه؟!

  گرچه هیچ ارتباطی ندارن ولی از اونجایی که م شیمی محدودیت نداره و هر لحظه ش پر از ابتکاره در شهر کالکار (Kalkar) یک ابتکار جالب انجام دادن. (کالکار در شمال غربی آلمان قرار گرفته.)

  ماجرا از سال ۱۹۷۲ شروع شد. قرار بود کالکار صاحب یه نیروگاه هسته ای بشه و بخش هایی از این نیروگاه هم ساخته شد ولی طی چندین سال مردم به ساخت این نیروگاه اعتراض کردن. بالاخره سالها بعد از شروع (۱۹۹۱)، این نیروگاه به صورت نیمه کاره رها شد. البته حادثه چرنوبیل اکراین هم در به ثمر رسیدن اعتراض ها نقش داشت.

  بعد از این قضیه تمام دستگاه ها بدون استفاده رها شده بودند

  تا اینکه بعد از سالها بالاخره یه هلندی به اسم واندرماست (van der most) یه فکری به سرش زد و اومد کل نیروگاه رو خرید و در محل نیروگاه یه شهر بازی ساخت تا مردم هم بیان بازی کنن و هم هر چی که تو نیروگاه نیمه کاره رها شده رو ببینن!

  .jpg  Kalkar_1.jpg (اندازه: 64.65 KB / دانلودها: 23)
  و چرخ و فلک پیشرفته این شهر بازی رو هم دقیقاً گذاشتن وسط برج خنک کن نیروگاه!

  دیگه ابتکار بهتر از اینکه این شهر بازی سالیانه ۶۰۰ هزار بازدیدکننده داره؟!

  .jpg  Kalkar_2.jpg (اندازه: 64.81 KB / دانلودها: 22)

  0 0


  کشف 2 گونه باکتری جدید در ایران/ باکتری قادر به تولید پلاستیک


  رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از کشف دو گونه باکتری بومی ایران خبر داد و گفت: این دو باکتری که نمک دوست هستند قابلیت بسیار خوبی در تولید طبیعی پلاستیک زیست تخریب پذیر و تولید آنزیم برای صنایع پزشکی دارند.

  .jpg  IMG10363361.jpg (اندازه: 19.28 KB / دانلودها: 6)
  رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از کشف دو گونه باکتری بومی ایران خبر داد و گفت: این دو باکتری که نمک دوست هستند قابلیت بسیار خوبی در تولید طبیعی پلاستیک زیست تخریب پذیر و تولید آنزیم برای صنایع پزشکی دارند.
  به گزارش سایت خبری پپنا، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی افزود: بر اساس ماموریت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در شناسایی و ذخیره ذخایر ژنتیکی کشور، بانک مولکولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با استفاده از تکنیکهای توالی یابی پیشرفته اقدام به شناسایی و جداسازی گونه های میکروارگانیزم بومی کشور کرده است.
  رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران از شناسایی و جداسازی دو گونه باکتریایی بومی کشور خبر داد و اظهار داشت: در این پروژه اقدام به شناسایی و تعیین ترادف ژنومی دو باکتری بومی جداشده از دریاچه های شور ایران شد.
  وی نام این دو باکتری را "Oceanimonas sp. GK1")اوسن ایمونس) و "Nesterenkonia sp. Strain: F" )نسترنکونیا) ذکر کرد و یادآور شد: آزمایشهای میکروبیولوژیک که بر روی این دو باکتری کشف شده انجام شد، نشان داد که باکتری "اوسن ایمونس" دارای توانمندی و قابلیت بسیار خوب در تولید طبیعی پلیمر بتا هیدروکسی بوتیرات (PHB) (پلاستیک زیست تخریب پذیر) و باکتری "نسترنکونیا" قادر به تولید آنزیم آمیلاز است.
  فاضلی با تاکید بر اینکه پلیمر PHB و آنزیم آمیلاز کاربرد و اهمیت زیادی در صنعت، تحقیقات و حتی پزشکی دارند، ادامه داد: توالی کامل ژنوم این دو باکتری به عنوان اولین ژنوم های بومی ایران در پایگاه اطلاعاتی بیوتکنولوژی آمریکا (NCBI) ثبت شده و قابل دسترس است.
  رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اضافه کرد: علاوه بر این نتایج این تحقیقات در یکی از معتبرترین ژورنالهای باکتری شناسی دنیا (Journal of Bacteriology) در سال 2011 و 2012 به چاپ رسیده است.

  0 0

  کیلیپ آزمایش زیبای ساعت یونی
  DownLoad

  0 0
 • 02/09/14--01:35: هوای مایع
 • هوای مایع

  دانشمندان با استفاده از روش های خاص می توانند گاز هایی مانند نیتروژن، اکسیژن، هیدروژن و هلیم را به مایع تبدیل کنند. برای این کار، هوا را تا حد معینی سرد و با فشار بالایی فشرده می کنند. مولکول های گاز به خاطر سرما و فشار زیاد به یکدیگر نزدیک و به صورت مایع در می‌آیند. هوا مخلوطی از گاز های نیتروژن، اکسیژن و سایر گازهاست و در دمای حدود ۲۰۰- درجه سانتی گراد در فشار معمولی به مایع تبدیل می شود. هوا را تحت فشار زیاد و در دمای ۱۴۱- درجه سانتی گراد به صورت مایع در آورد.

  .gif  Gas_molecule.gif (اندازه: 32.12 KB / دانلودها: 16)
  هوای مایع بسیار سرد، شفاف و به رنگ آبی روشن است و در دمای معمولی به سرعت به حالت گاز درمی‌آید؛ به همین جهت آن را در ظروف دوجداره مخصوص نگهداری می کنند. با بالا رفتن تدریجی دمای هوای مایع، ابتدا نیتروژن در ۱۹۶- درجه سانتی گراد، سپس آرگن در ۱۸۶- درجه سانتی گراد و پس از آن، اکسیژن در ۱۸۳- درجه سانتی گراد تبخیر می شود. هوای مایع بیشتر در آزمایشگاه های تحقیقاتی بذای تولید دمای بسیار پایین به کار می رود. به علاوه ار آن در سردسازی و تهیه برخی از گازها از جمله اکسیژن، نیتروژن، آرگن و و سایر گازهای بی اثر استفاده می شود.

  هیدروژن مایع در دمای ۲۵۳- درجه تبخیر می شود و سردتر از هوای مایع است. هلیم مایع از هیدروژن مایع هم سردتر است و در دمای ۲۶۹- درجه سانتی گراد به صورت مایع درمی‌آید. گازهای مایع را به دقت نگهداری می کنند. اگر گاز مایع با پوست بدن تماس پیدا کند، ممکن است به سلول ها آسیب برسانند.
  به اشتراک بگذارید...

  0 0

  ضدحباب‌ها

  .png  zede hobab.jpg.png (اندازه: 101.74 KB / دانلودها: 0)
  ضدحباب‌ها بر خلاف حباب‌ها، قطرات کوچکی از مایع هستند که توسط لایه نازکی از هوا احاطه‌شده و میان سیال معلق شده‌اند. آنها زمانی به وجود می‌آیند که جریانی قوی از یک مایع درون مایع دوم تزریق شود، البته خواص فیزیکی آنها هنوز به دقت مطالعه نشده ‌است. ضد‌حباب‌ها تفاوت دیگری هم با حباب‌های هوا دارند و آن‌هم این است که ضدحباب‌ها به سطح نمی‌آیند، بلکه به قعر مایع سقوط می‌کنند و ناپدپد می‌شوند. این آزمایش، جریانی گردابی را نشان می‌دهد که در مخزنی از آب‌صابون ایجاد شده و می‌تواند با کشیدن ضدحباب‌ها به سمت جریان آب آنها را از میان ببرد. بیضی‌های تیره‌ای که در تصویر می‌بینید، ضدحباب‌هایی هستند که هنوز به دام جریان گردابی نیفتاده‌اند.

  0 0

  آزمایشگاه های قدیم باعث پیشرفت های جدید! + تصاویر

  اثری از دیوید تنیرس که کیمیاگری در حدود سال ۱۶۰۰ را نشان می دهد

  .png  Untitled.png (اندازه: 157.76 KB / دانلودها: 14)

  .png  Untitled2.png (اندازه: 126.1 KB / دانلودها: 14)
  آزمایشگاه ادیسون در پارک منلو

  .png  Untitled3.png (اندازه: 109.88 KB / دانلودها: 14)

  0 0

  تصاویر زیبای انفجار حباب

  .jpg  bubble.jpg (اندازه: 79.65 KB / دانلودها: 0)

  .jpg  bubble_1.jpg (اندازه: 172.85 KB / دانلودها: 0)

  .jpg  bubble_3.jpg (اندازه: 148.54 KB / دانلودها: 0)

  .jpg  bubble_4.jpg (اندازه: 144.24 KB / دانلودها: 0)

  0 0


  .jpg  10watershoot.jpg (اندازه: 54.24 KB / دانلودها: 18)
  در این «فواره مافوق صوت»، آب به اطراف پاشیده می‌شود. این فواره حاصل برخورد امواج صوتی با بسامد بالا به لایه نازکی از آب است که درست بالای منبع این امواج واقع شده است. قدرت برخورد برخی از این امواج صوتی با سطح آب آن‌قدر زیاد است که علاوه بر پاشیدن ذرات آب به اطراف، مقداری هم بخار آب تولید می‌شود. این حباب‌ها، همراه با جریان آبی که بر اثر ارتعاشات صدا به اطراف پراکنده‌شده، این چشمه آب گرم میکروسکوپی را خلق کرده‌اند.

  0 0

  مهم ترین اختراع در صنایع غذایی:‌ کیسه ضد کپک

  گروهی از دانشمندان کیسه پلاستیکی جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند نان و پنیر را به مدت چندین روز از فاسد شدن و کپک زدن نجات دهد.

  به گزارش تلگراف، در فناوری تولید این کیسه از موادی شیمیایی استفاده می‌شود که جلوی رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها را می‌گیرد و اجازه می‌دهد که غذا برای مدت طولانی‌تری به همان حالت اولیه خود باقی بماند.

  اگر چنین کیسه‌ای راه خود را با بازارهای مصرف باز کند، می‌تواند به معنی پایان دوران بیات شدن یا کپک زدن غذاهای روزمره باشد٬ مانند نانی که دو روز پیش خریده‌ایم یا پنیری که هفته‌ها پیش خریده‌ایم.

  .jpg  13-11-4-21036bread.jpg (اندازه: 21.55 KB / دانلودها: 28)
  شرکت دارویی جانسن و شرکت پلاستیک ساز سیمفونی انوایرونمنتال، دو سال روی این پروژه کار کرده اند تا با همکاری همدیگر، فناوری مورد نیاز برای ساخت این کیسه را ایجاد کنند.

  در حال حاضر این دو شرکت در حال مذاکره با چندین شرکت تولید کننده غذا و همچنین سوپرمارکت‌ها برای استفاده از این کیسه‌ها در محصولاتشان هستند.

  به ادعای مسئولین شرکت سیمفونی انوایرونمنتال، می توان از این روش برای تولید کارت‌های بانکی و اوراق بهادار بانکی پلاستیکی جدید نیز استفاده کرد که بیشتر دوست‌دار محیط زیست باشند.

  آزمایش‌ها نشان می‌دهند که این نوع پلاستیک می‌تواند زمان نگهداری نان و پنیر را در خارج از یخچال، بدون استفاده از نگه‌دارنده‌های غذایی افزایش دهد.

  مایکل استفان، مدیر سمفونی انوایرونمنتال می‌گوید: «این پلاستیک همچنین ظرفیت استفاده برای تازه نگاه داشتن میوه، سبزی و حتی گوشت را داراست. ما توانستیم شیوه‌ای را برای تولید پلاستیک ابداع کنیم که ضد میکروب باشد و بتوان از آن در بسته‌بندی غذایی استفاده کرد. ما آزمایش‌های بسیاری را بر روی بسته‌بندی غذاها انجام داده‌ایم و نتایج آزمایش‌های ما هم بر روی نان و هم بر روی پنیر، نشان از کاهش مقدار کپک رشد کرده بر روی این محصولات دارد».

  0 0

  خودرویی که به بنزین نیاز ندارد/ حرکت با هوای فشرده+ تصاویر

  به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از فارس،«کارل اسلیم» مدیر عامل 51 ساله انگلیسی بزرگ‌ترین خودروسازی هند «تاتاموتورز» تحت شرایط مرموزی در بانکوک درگذشت.

  خودرویی که توسط شرکت وی ساخته شده را در اوایل سال جاری به بازار عرضه می‌شود. این خودرو با هوای فشرده و بدون بنزین حرکت می‌کند.

  .jpg  b.jpg (اندازه: 18.28 KB / دانلودها: 34)
  این خودرو در هند ساخته شده و توسط یک شرکت فرانسوی کوچک «موتورهای توسعه یافته» واقع در نزدیکی نیس به نام «گربه‌ها» مخزن هوایی فشرده و تک سیلندر برای آن ساخته شد.

  این کار مبتکارنه بدون هیچ ذرات آلاینده و به راحتی و تقریبا مجانی به خوبی حرکت می‌کند. در زمانی که دولت‌ها می‌خواهند افزایش CO2 را کاهش دهند خبر خوبی است. بزرگ‌ترین خودروساز «تاتا موتورز» در هند اولین اتومبیل با هوای فشرده را با اسم گربه‌های کوچک به بازار عرضه می‌کند.

  هزینه این خودرو 7000یورو برآورد شده است. این دستگاه در طیف وسیعی از 200-300 کیلومتر و سرعت بالای 100 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کند. هر بار شارژ آن 3.6 یورو می‌شود که کمتر از همان فاصله با بنزین است. صاحب تاتاموتورز «کارل اسلیم» به علت سقوط از طبقه 22 هتلی که در آن اقامت داشت درگذشت.

  کارل اسلیم برای حضور در جلسه هیئت مدیره «تاتاموتورز تایلند» به تایلند رفته بود. در ابتدا می‌شود تصور کرد خودکشی کرده است اما پنجره اتاق وی کوچک بوده و برای خودکشی کردن به سختی می‌توانسته از آن عبور کند.

  پلیس تایلند گفت: کاغذی پیدا کرده است که نشان می‌دهد وی خودکشی کرده است. با این حال ما تلاش می‌کنیم بفهمیم این نوشته توسط کارل اسلیم نوشته شده است یا نه.

  یادش بخیر ماشین شیمیایی ما هم همچین مکانیزمی داشتخندهبله دیگه عاقبت دزدین طرح دانشجویان مشتاق م شیمی پیام نور +عذاب وجدان همین میشه دیگهخنده

  0 0

  درخشش دانشجویان ایرانی در مسابقات جهانی «خودروهای شیمیایی» مالزی

  تیم خودرو شیمیایی دانشگاه صنعتی ارومیه در هشتمین دوره مسابقات جهانی خودروهای شیمیایی (کمیکار) مالزی موفق به کسب جایزه ویژه شد.

  به گزارش خبرنگار «علمی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این مسابقات دانشجویی که اواخر فروردین ماه با حضور 35 تیم برگزار شد، تیم ثامن از دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان تنها تیم ایرانی حضور داشت.

  تیم «ثامن» با لباس‌هایی مزین به تصاویر شهدای هسته‌یی در این رقابت‌ها حضور یافتند که مورد توجه شرکت‌کنندگان خارجی قرار گرفت.

  حسین حسن زاده، دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی ارومیه و عضو تیم خودرو شیمیایی (Chem-E- Car) ثامن در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار داشت:

  مسابقات خودروهای شیمیایی در دو بخش عملکرد و پوستر برگزار می شود که تیم ثامن با توجه به امتیاز کسب شده در مجموع دو بخش، موفق به کسب جایزه ویژه مسابقات شد.

  وی خاطرنشان کرد: اعضای تیم خودرو شیمیایی (Chem-E- Car) دانشگاه صنعتی ارومیه شامل حسین حسن زاده، مجتبی اولیاثانی، امیر حسین صدرالدینی و مهدی حسن نیا و احسان اکبرزاده است و سرپرستی تیم را دکتر خلیل فرهادی، عضو هیات علمی دانشگاه برعهده دارند.

  حسن زاده با اشاره به موفقیت سال گذشته این تیم در کسب رتبه سوم مجموع و رتبه دوم پوستر در مسابقات بین‌المللی خودروهای شیمایی در سنگاپور گفت: هزینه‌های حضور تیم در مسابقات مالزی با حمایت استاندار آذربایجان غربی تامین شده است.

  در مسابقات کمیکار، دانشجویان شیمی و مهندسی شیمی در ساخت خودروهایی که نیروی محرکه آنها توسط انجام یک واکنش شیمیایی تامین می شود با یکدیگر رقابت می‌کنند.

  خودروهای شرکت‌کننده در مسابقات کمیکار باید کاملا خود کنترل بوده و در آغاز حرکتشان از مکانیزم‌هایی نظیر هل دادن یا کوک کردن استفاده نشود. کاربرد باتری خشک یا سایر باتری‌های تجاری موجود، سیستم‌های ترمزی مکانیکی یا شیمیایی و ابزارهای زمانی مکانیکی یا الکترونیکی نیز برای خاتمه دادن به واکنش شیمیایی مجاز نیست.

  .jpg  44-17.JPG (اندازه: 87.18 KB / دانلودها: 0)
  تیم خودروهای شیمیایی ثامن

  در این مسابقه خودرو باید مسیر مشخصی را با باری مشخص طی کند و طبق قوانین مسابقه خودرویی برنده اعلام می شود که با توجه به بار انتخابی توسط داوران برای خودروها نسبت به خط پایان مشخص شده خطای کمتری داشته باشد. در کنار این مسابقه عملی، دانشجویان دستاوردهای خود را در قالب پوستر به معرض دید عموم گذاشته و بدین وسیله ابتکارات، ابداعات، محاسبات، نوع واکنش‌ها و نحوه کنترل آن، موارد زیست محیطی و عواملی که در آن برتری این واکنش را نسبت به سوخت‌های فسیلی نشان می‌دهد، بررسی می‌شود.

  0 0

  جلبک مهندسی ساز، جایگزین جدید سوخت‌های فسیلی

  محققان آمریکایی موفق به تولید باکتری مهندسی سازی برای تولید مواد شیمیایی سوختهای فسیلی و پلاستیک شده‌اند.

  .jpg  306-1.JPG (اندازه: 24.29 KB / دانلودها: 12)
  به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جلبک سبز - آبی موسوم به "Cyanobacteria‌" قادر به تولید ترکیبات کربنی از نور خورشید و دی اکسید کربن به شیوه‌ای مشابه گیاهان است.

  محققان دانشگاه کالیفرنیا، دیویس در همکاری مشترک با شرکت تولیدکننده مواد شیمیایی "Asahi Kasei‌" ژاپن این باکتری مهندسی ساز را تولید کرده‌اند؛ این باکتری پس از سه هفته 2.4 گرم بوتاندیول 2.3 در هر لیتر ورودی تولید کرد.

  این باکتری مهندسی ساز از دی اکسید کربن برای تولید بوتاندیول (Butanediol)‌ استفاده می‌کند؛ این ماده شیمیایی بسیار مفید برای تولید رنگ، حلال‌ها، پلاستیک و سوخت فسیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

  دکتر "شوتا آتسومی"، استادیار شیمی دانشگاه کالیفرنیا، دیویس تأکید می‌کند: اکثر مواد اولیه شیمیایی از نفت و گاز طبیعی بدست می آیند و با توجه به محدود بودن این منابع، به یک منبع جایگزین نیاز داریم.

  گام بعدی محققان، افزایش بهره‌وری این سیستم به منظور استفاده در مقیاس صنعتی است. وزارت انرژی آمریکا قصد دارد تا سال 2025 میلادی حدود 25 درصد از مواد شیمیایی صنعتی را از طریق فرایندهای بیولوژیکی تأمین کند.

  نتایج این یافته در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر شده است.

  0 0

  ایران، دارنده رتبه نخست در تحقیقات شیمی و مهندسی شیمی جهان

  رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران اظهار کرد: پژوهشگاه شیمی با توانمندی‌های موجود خود می‌تواند پل ارتباطی بین جامعه شیمیدانان و پژوهشگران کشور و صاحبان صنایع باشد و با به ثمر رساندن تلاش های آنها در خودکفایی کشور نقش بسزایی ایفا کند.

  به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر منصور انبیاء در نشست اعضای هیات مدیره و پیشکسوتان شیمی با اعضای هیات علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران افزود: طبق خط مشی پژوهشگاه در جهت اعتلا و تقویت بنیه علمی خود ما باید با پیشکسوتان و فعالان عرصه شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاهها و مراکز علمی سراسر کشور تعامل سازنده داشته باشیم و بر این اساس به دو متولی و جایگاه اصلی شیمی دانان کشور یعنی انجمن علمی شیمی و مهندسی شیمی رجوع کرده ایم، چراکه خود پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران هم مولود این دو انجمن است.

  وی در ادامه گفت: هدف از این نشست بر طرف کردن وابستگی‌ها و به خودکفایی سیدن در ساخت مواد اولیه دارویی کشور توسط شیمیدان‌های کشور است.

  رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران گفت: امروز خوشبختانه طبق آمارهای موجود و امکانات بالقوه آزمایشگاهی شیمی و تحقیقات انجام شده توسط اساتید و صاحب نظران این حوزه دارای رشد فزاینده ای بوده و نسبت به علوم دیگر در کشور موفقیت بیشتری را در زمینه چاپ مقالات و تولید علم از آن خود کرده است، همچنین طبق آمارهای بین المللی نیز کشور ایران بیشترین تحقیقات را در علوم مختلف شیمی و مهندسی شیمی نسبت به سایر کشورها انجام داده و لذا این افتخارات باعث می شود توقعات و انتظارات مسئولان کشور در خصوص بر طرف کردن نیازهای صنایع وابسته به شیمی بیشتر شود و ما شیمی دانان نیز از هیچ کوششی نباید دریغ کنیم.

  در ادامه این نشست دکتر شمسی پور، رئیس انجمن شیمی ایران طی سخنانی از بدنه اجرایی و دولتی کشور خواست تا با همکاری دانشگاه ها و مراکز علمی و تعامل سازنده آنها با بخش های صنعتی کشور بتوانیم هر چه سریعتر از موانع موجود به سلامت عبور کرده و به خود کفایی در صنایع وایسته به خارج برسیم.

  شمسی پور افزود: پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران مولود همین انجمن است و امروز خوشحالیم که پژوهشگاه در مسیر درست رشد و تعالی و دستیابی به اهداف بلند در جهت خدمت رسانی به کشور قرار گرفته است.

  وی همچنین با اشاره به تشکیل کمیته صنعت شیمی در انجمن شیمی گفت: کارشناسان و اعضای این کمیته با تحقیق و بررسی های مکرر نیازهای صاحبان صنایع را شناسایی و لیست بلند بالایی را از نیازهای این صنایع جمع آوری کردند و همواره در حال برقراری ارتباط و تعامل سازنده با بخش صنعت هستند.

  رییس انجمن شیمی در خصوص مشکلات مالی بخش‌های پژوهشی کشور بویژه بخش های پژوهشی که مشکل مالی ارزی دارند، از دولت و وزارت بهداشت و دیگر متولیان بخشهای دارویی و صنایع وابسته به شیمی که ارتباط مستقیم با سلامت و اقتصاد کشور را دارند خواست تا با همکاری سازنده با انجمن های علمی بتوانند به خود کفایی در زمینه های گوناگون دارویی و مواد اولیه آن و همچنین دیگر صنایع وابسته به شیمی و مهندسی شیمی دست یابیم.

  شمسی پور افزود: تمامی بخش های کشور باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم از مشکلات فعلی کشور عبور کنیم که در این راستا تمامی سازمانها و ارگان ها در این روزها تاثیر گذار هستند.

  وی ادامه داد: ما در کشور باید به این باور برسیم که می توانیم با تکیه بر توانمندی های خودمان تمامی نیازهای کشورمان را رفع کنیم و فقط باید در بعضی قوانین جهت صادرات واردات و حمایت از تولید ملی و ایجاد هماهنگی بیشتر بخش های مختلف علمی، صنایع و دولت توجه ویژه کنیم.

  0 0

  دانشمندان موفق به تولید بنزین از ضایعات گیاهی شدند

  .jpg  6-1414.jpg (اندازه: 13.08 KB / دانلودها: 12)
  به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، زیست‌دیزل، سوختی دیزلی است که بر خلاف گازوئیل سنتی که سازگاری کمتری با محیط زیست دارد، از روغن‌های گیاهی یا حیوانی بدست می‌آید.

  سوخت دیزلی سنتی و زیستی از هیدروکربن‌های خطی تشکیل می‌شوند؛ این هیدروکربن‌ها زنجیره‌های مستقیم طولانی از اتم‌های کربن و متفاوت از زنجیره‌های کوتاه‌تر و شاخه‌دار موسوم به «هیدروکربن‌های شاخه‌دار» هستند که بنزین را تشکیل می‌دهند.

  تاکنون تولید هیدروکربن‌های خطی از مولفه‌ای مانند ضایعات گیاهی ممکن بود، اما امکان استفاده از همین منبع برای تولید هیدروکربن‌های شاخه‌داری که مشتقات بنزین هستند، مهیا نبوده است.

  اکنون، تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به رهبری پروفسور مارک ماسکال، از اسید levulinic برای خلق بنزین زیستی استفاده کرده است. اسید مزبور از هر ماده مانند ساقه‌های ذرت، کاه یا دیگر ضایعات گیاهی مشتق می‌شود.

  فرآیند تولید سوخت از این اتلاف ارزان گزارش شده است.
  جزئیات این مطالعه در مجله Angewandte Chemie منتشر شد.

  0 0

  با عرض سلام خدمت دوستان

  طبق اخباری که از منابع معتبر دریافت کردیم خندهخندهخنده

  فردا چهارشنبه کلاس محاسبات مهندسی پالایش با استاد صمیمی ساعت 10 تا 12 تشکیل خواهد شد

  خواهشا به دوستاتون خبر بدید چون این کلاس هنوز تو برنامه کلاسی وارد نشده

  با تشکر

  0 0

  به گزارش یاس گروپ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، الماس یکی از گران‌بهاترین مواد موجود در طبیعت است که طی فرآیندی بسیار طولانی مدت به عمل می‌آید. البته سال‌هاست که بشر شیوه ساخت الماس مصنوعی را نیز آموخته است.

  در این میان شرکت سوییسی «الگوردانزا» (Algordanza) به تازگی آمادگی خود را برای تهیه الماس با استفاده از خاکستر جنازه افراد اعلام کرده است. طبق اعلام این شرکت، فرآیندی که برای این کار در نظر گرفته می شود نه تنها در نوع خود بی‌نظیر است، بلکه با نهایت دقت و احترام به خاکستر مُرده انجام می‌شود. هزینه ساخت الماس با این شیوه متفاوت بوده و از پنج هزار دلار تا بیش از بیست هزار دلار متغیر است.

  پس از تحویل خاکستر جنازه به این شرکت، ابتدا این ماده مورد تحلیل فیزیکی و شیمیایی قرار می‌گیرد و کلیه جزئیات مربوط به آن ثبت می گردد. برای ساخت یک الماس نیاز به پانصد گرم از خاکستر باقی‌مانده از جسد فرد است. گفتنی است از بدن انسان حدود دو کیلو گرم خاکستر ایجاد می‌شود.

  در مرحله بعد مواد غیرآلی نظیر نمک طعام و اکسیدها از خاکستر جدا شده و ترکیب کربنی لازم برای ساخت الماس آماده می‌شود. اما اصلی‌ترین مرحله پس از این جداسازی صورت می‌گیرد. در این مرحله، خاکستر به گرافیت و گرافیت به الماس تبدیل می‌شود. این کار نیازمند فشار و حرارت بسیار بالا است و حدود دو هفته نیز به درازا می‌انجامد.

  الماس ایجاد شده ممکن است رنگ خاصی داشته باشد که دلیل آن هم عناصر دیگر موجود در ترکیب کربنی است. پس از آن الماس به ‌دست ‌آمده تراش می‌خورد تا جذابیت بیشتری ‌یابد. همچنین این شرکت گزینه دیگری را نیز پیش روی مشتریان قرار می‌دهد و آن هم حکاکی جملات مورد نظر وی که با استفاده از لیزر روی الماس است.

  مسئولین شرکت به مشتریان پیشنهاد می‌کنند نام فرد متوفا و تاریخ ولادت و فوت وی را در الماس ساخته شده از خاکستر جنازه وی حک کنند. البته مجموع این کلمات نباید بیش از هفتاد و پنج کاراکتر باشد. همچنین این عبارت های حک شده بسیار کوچک هستند و باید با ذره بین آن‌ها را مشاهده کرد.

  افراد پس از پرداخت مبلغ به شرکت و تحویل خاکستر جنازه عزیز خود، پس از سه ماه می توانند الماس تهیه شده را تحویل بگیرند.

  0 0

  آشنایی با خوراکی های پاکــ کننده

  سرکه


  _ کمی سرکه جوشان می‌تواند بوی ماهی یا کلم را از بین ببرد.

  _ سرکه بطری‌ها و تنگ‌های گردن باریک را تمیز می‌کند. کمی سرکه با مقداری آب گرم در ظرف مورد نظر بریزید.

  اگر بطری یا گلدان و یا تنگ پیچ‌وخم دارد، کمی برنج هم در آن بریزید و تکان بدهید تا تمام سطح داخلی آن تمیز

  شود.

  _ اگر یک قاشق چایخوری سرکه به آبی که تخم‌مرغ در آن می‌جوشانید بریزید، از شکستن تخم‌مرغ جلوگیری

  می‌کند.

  _ برای شستن در و پنجره از سرکه استفاده کنید. به این شکل که کمی سرکه به آب داغ اضافه کنید.

  _ اگر پاهای‌تان خسته شده است کمی سرکه به آب ولرم اضافه کنید و پاهای‌تان را در آن قرار بدهید.

  جوش شیرین
  _ برای پرداخت کردن کُرُم از جوش شیرین خشک استفاده کنید. آن را با پارچه خشک روی سطح کرم بمالید تا

  براق شود.

  _ برای پاک کردن ظرف‌های لعابی هم از جوش شیرین استفاده کنید. محلول غلیظی از آن می‌تواند ظرفهای

  لعابی را کاملا تمیز کند

  _ برای تمیز کردن یخچال و فریزر از جوش‌شیرین کمک بگیرید.

  _ اگر ظرف‌های چینی شما در اثر مرور زمان لک شده است با جوش شیرین لکه‌ها را پاک کنید.

  _ جوش شیرین دندان‌ها را تمیز می‌کند. گه گاه می‌توانید مقدار کمی از آن را به جای خمیر دندان روی مسواک

  بریزید و دندان‌ها را تمیز کنید.

  لیموترش

  _ لیموترش مرمر را تمیز می‌کند. نصف لیموترش را در پارچه‌ای بپیچید و در آب ولرم فرو ببرید. بعد در بوراکس (

  یکی از کانی های گروه بوراته است که به صورت بلورهای مونو کلینیک شیشه ای روشن تا مات می

  باشد.بوراکس دارای ظاهری چرب و تقریبا شیرین است که به راحتی قابل سوختن بوده و در آب گرم حل می

  شود. ) بگذارید و به سطح‌های مرمرین بمالید.

  _ با آب لیموترش و آب می‌توانید دهان‌شویه خوبی تهیه کنید که دهان‌تان را تازه کند.

  _ برای مانیکور و پدیکور از محلول آب و آب لیموترش استفاده کنید. این محلول باعث سفیدی ناخن‌ها هم می‌شود.

  _ چند قطره آب لیموترش کفش‌ها را براق می‌کند.

  _ کمی آب لیموترش شوره سر را از بین می‌برد و موها را کمی روشن‌تر می‌کند. برای رهایی از شوره سر آب

  نصف لیموترش را به آب آبکشی موها اضافه کنید.

  0 0

  بر اساس تحقيقي جديد در آمريكا
  تا 30 سال ديگر نفتي در دنيا باقي نمي‌ماند
  خبرگزاري فارس: بنابر يك تحقيق انجام شده در آمريكا تمامي ذخاير نفتي كره زمين ظرف 30 سال آينده تمام مي‌شود.

  .jpg  A0606891.jpg (اندازه: 14.36 KB / دانلودها: 59)
  Tweet به گزارش فارس به نقل از پايگاه "خبر 7 " تركيه، بنابر يك گزارش تحقيقاتي كه از سوي محققان دانشگاه كاليفرنيا در آمريكا تهيه شده از طريق سايت اينترنتي "علم محيط زيست و تكنولوژي "انتشار يافت، مصرف روزانه 85.22 ميليون بشكه نفت در سطح جهان موجب پايان ذخاير نفتي كره زمين مي‌شود كه اين امر با اين روند در 30 سال آينده رخ خواهد داد. بنابراين گزارش، بازيابي انرژي ديگري كه به اندازه كافي باشد
  و بتواند به عنوان جايگزين نفت مورد استفاده قرار گيرد نيز 100 سال زمان مي برد.
  منبع

  0 0

  ساخت قایق با بطری پلاستیکی + عکس
  به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از خبرگزاری شینهوآ، دانشجویان دانشگاه "چانگینگ" چین با استفاده از 1504 بطری پلاستیکی، قایقی به نام "سیمیدا" ساختند.

  این قایق به طول 4.48 متر و با وزن 58.2 کیلوگرم در مدت دو ماه طراحی و ساخته شده است و قادر به حمل 4 نفر می باشد.
  ((مهندسی شیمی=>>صنایع پلیمر و بازیافت ))

  .jpg  001aa018f83f0fdba40b03.jpg (اندازه: 52.4 KB / دانلودها: 12)

  .jpg  001aa018f83f0fdba40d04.jpg (اندازه: 47.86 KB / دانلودها: 12)

  .jpg  001aa018f83f0fdba40901.jpg (اندازه: 18.91 KB / دانلودها: 12)

older | 1 | .... | 23 | 24 | (Page 25) | 26 | 27 | .... | 33 | newer