Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

تالار گفتگوی دانشجویان پیام نور - http://www.ipnuforum.ir

older | 1 | .... | 24 | 25 | (Page 26) | 27 | 28 | .... | 33 | newer

  0 0

  محققان پژوهشگاه مواد و انرژی برای نخستین بار در جهان موفق به حذف نفتالین از محلول های آبی بااستفاده از نور مرئی شدند.

  .jpg  n00089375-b.jpg (اندازه: 17.57 KB / دانلودها: 16)
  با توجه با اینکه کشور ما جزو کشورهای نفت خیز محسوب می شود، تامین انرژی از نفت و فرآورده های نفتی از یک طرف باعث رشد اقتصادی تک بعدی و از طرف دیگر باعث افزایش آلودگی محیط زیست می شود.
  تابش نور خورشید به دلیل موقعیت جغرافیایی کشورمان، بسیار مناسب می باشد و با استفاده از فناوری نوین نانو می توان این انرژی را به دام انداخته و به سمت تولید انرژی و کاهش آلودگی محیط زیست هدایت کرد.
  ساخت و کاربرد کاتالیست هایی که نور مرئی را جذب می کنند را می توان گامی مهم در رفع برخی از بزرگترین مشکلات گریبانگیر جامعه، یعنی تقاضا برای انرژی پاک و رفع آلودگی های محیطی دانست.
  نفتالین ماده ای سمی است که در اثر احتراق ناقص حامل های انرژی، فعالیت مراکز صنعتی، حمل یا تخلیه نامناسب نفتکش ها، آتش سوزی های ناخواسته و همچنین در برش های سبک و سنگین نفت خام وجود دارد.
  آژانس های مختلف محیط زیست مانند آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA) و نیز آژانس بین المللی تحقیقات سرطانی (IARC) ورود این ترکیبات به محیط زیست، مخصوصا از طریق زنجیره غذایی را هشدار داده اند.
  نفتالین پتانسیل سرطان زایی بالایی داشته و باعث ایجاد جهش های ژنتیکی می شود، این ماده به راحتی در چربی پوست حل می شود، بنابراین هرگونه تماس فیزیکی با این ماده باعث ورود این ترکیب به بدن شده و عملکرد بدن را مختل می سازد.
  در مراکز تحقیقاتی مختلفی در جهان نفتالین با استفاده از اکسید تیتانیوم و تحت تابش نور فرابنفش خورشید به موادی با سمیت کمتر تبدیل شده است و در پژوهشگاه مواد و انرژی برای اولین بار با استفاده از فتوکاتالیست اکسید تنگستن-نانولوله های کربنی تحت تابش نور مرئی، نفتالین تخریب و به ماده ای با سمیت 5/2 برابر کمتر (فتالیک اسید) تبدیل شد.
  موسی فرهادیان دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهشگاه مواد و انرژی موفق در پژوهشی موفق به حذف نفتالین از محلول های آبی شده است.
  وی در خصوص پژوهش خود اظهار داشت: ما توانستیم طی یک پژوهش علمی برای نخستین بار در جهان نانوکامپوزیت اکسید تنگسن- نانولوله های کربنی به روش شیمیایی را سنتز و تحت تابش نور مرئی برای حذف نفتالین از محلول های آبی بکار ببریم.
  فرهادیان گفت: در سال های اخیر استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان منبع نامحدود، ارزان و پاک در مباحث انرژی و محیط زیست توجه بسیاری از محققان را در سراسر جهان به خود معطوف داشته است، حدود 4% طیف خورشید در ناحیه فرابنفش و 67% آن در ناحیه مرئی بوده و بقیه به حرارت تبدیل می شود.
  وی افزود: تکنولوژی نیمه هادی ها برای به دام انداختن انرژی خورشید به دلیل تطابق باند گپ این مواد با طیف خورشید بسیار مورد توجه می باشد، در میان نیمه هادی موجود دی اکسید تیتانیوم راندمان بالایی در به دام انداختن طیف فرابنفش خورشید دارد ولی نمی تواند نور مرئی را جذب کند.
  دانشجوی کارشناسی ارشد پزوهشگاه مواد و انرژی گفت: در همین راستا استفاده از نیمه هادی های دیگری که بتوانند نور مرئی را جذب کند نیز مورد توجه قرار گرفته و در این میان اکسید تنگستن به دلیل داشتن باند گپ مناسب برای جذب طیف مرئی خورشید بسیار ایده آل می باشد ولی به دلیل بازترکیب الکترون و حفره راندمان پایینی دارد.
  فرهادیان تاکید کرد: یکی از استراتژی های موجود برای مرتفع کردن این مشکل، وارد کردن نانولوله های کربنی به ساختار اکسید تنگستن است.
  وی در ادامه افزود: نانوکامپوزیت اکسید تنگسن- نانولوله های کربنی به روش شیمیایی برای اولین بار در کشور سنتز شد و برای نخستین بار در جهان تحت تابش نور مرئی برای حذف نفتالین از محلول های آبی مورد استفاده قرار گرفت.

  0 0

  تبدیل کیسه های پلاستیکی به انواع فرآورده های نفتی
  تهران - ایرنا - محققان دانشگاه ایلینویز به روشی دست یافته اند که کیسه و بطری های پلاستیکی را به نفت خام و انوع فرآورده های نفتی تبدیل می کند.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، فرآیند تبدیل مواد پلاستیکی به فرآورده های نفتی “pyrolysis” نام دارد که شامل گرم کردن کیسه های پلاستیکی در یک محفظه بدون اکسی‍ژن است.

  .jpg  81043189-5498331.jpg (اندازه: 20.98 KB / دانلودها: 4)
  چندی پیش نیز محققان با استفاده از روش مشابه موفق به تولید نفت خام شدند، اما این اولین بار است که با استفاده از این فرآیند، فرآورده هایی همچون گاز طبیعی، بنزین، روغن موتور و روغن هیدرولیک تولید می شود.

  محصولات تولید شده توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه ایلینویز، برای انجام آزمایش های مختلف به اداره استاندارد آمریکا فرستاده شده است.

  چندی پیش نیز محققان آزمایشگاه ملی انرژی شمال غرب اقیانوس آرام(PNNL ) به روشی دست یافتند که در عرض یک دقیقه جلبک را به نفت تبدیل می کند.

  جلبک ها درون آب رشد می کنند و تبدیل آنها به نفت میلیون ها سال طول می کشد. در این روش جدید جلبک در مدت یک دقیقه به نفت خام تبدیل می شود و نیازی نیست که جلبک مرطوب، خشک شود.

  فرآیند آزمایشگاهی تبدیل جلبک به نفت خام با تقلید از روند تاریخی آن و با استفاده از فشار و درجه حرارت بالا انجام می شود.

  گیاه آبزی جلبک به عنوان یک منبع سوخت زیستی محسوب می شود، اما تبدیل آن به سوخت مراحل پیچیده و پر هزینه ای دارد.

  در روش ارایه شده توسط مهندسان آزمایشگاه ملی انرژی، جلبک مرطوب تحت دمای 350 درجه سانتی گراد و فشار 20 میلیون پاسکال قرار می گیرد. این همان روند قدیمی و تاریخی است که با سرعت بسیار بیشتری انجام می شود. با این روش حدود 70 درصد از جلبک به سوخت تبدیل می شود.

  نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Fuel Processing Technology منتشر شده است.

  0 0

  تبدیل گاز طبیعی به سوخت های سنگین تر به کمک لیزر میسر شد
  تهران - ایرنا - پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند برای نخستین بار در جهان با استفاده از فناوری لیزر، گاز متان استخراج شده از چاه های گاز را در فشار و دمای طبیعی محیط به سوخت های تشکیل شده از هیدروکربن های سنگین تر تبدیل کنند.

  .jpg  81041040-5495123.jpg (اندازه: 17.48 KB / دانلودها: 5)
  به گزارش ایرنا، پژوهشگران آزمایشگاه لیزر دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند پس از پنج سال تلاش، برای نخستین بار در جهان با آزمایش لیزرهای پالسی نانوثانیه مختلف، بهترین طول موج برای تبدیل گاز متان را بیابند.

  در روش لیزری تبدیل گاز متان، با تاباندن نور لیزر به ملکول های این گاز سطح انرژی آنها افزایش یافته و شکسته می شوند و ساختار جدیدی را در دما و فشار محیط تشکیل می دهند که منجر به تولید هیدروکربن های سنگین تر می شود.

  این آزمایش ها تا کنون به تولید مستقیم گاز سنگین تر استلین که در جوشکاری کاربرد فراوانی دارد از متان منجر شده است.

  تبدیل گاز متان به هیدروکربن های سنگین تر می تواند هزینه های انتقال این گاز را به میزان زیادی کاهش دهد و تحقیقات برای به دست آوردن نتایج بهتر، با همکاری مسوولان وزارت نفت کماکان ادامه دارد.

  صدیقی، مدیر پروژه تبدیل گاز متان به کمک لیزر می گوید:« در آزمایش های اخیر از لیزر مگاواتی استفاده شد اما پیش بینی می کنیم با استفاده از لیزرهای تراواتی پالس کوتاه فمتوثانیه که در حال ساخت در دانشگاه صنعتی شریف است، نتایج بهتری گرفته و موفق به تولید هیدروکربن های سنگین تری بشویم.»

  در حال حاضر از روش های شیمیایی و حرارتی به صورت صنعتی برای تبدیل گاز متان به هیدروکربن های سنگین تر استفاده می شود اما دراین روش ها از دما و فشار بالا به همراه کاتالیست استفاده می شود که هزینه های بالایی را به دنبال دارد.

  نتایج ارزشمند روش توسعه داده شده توسط پژوهشگران دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، که در شش مقاله بین المللی منتشر شده است، کشورمان را به عنوان طلایه دار فناوری لیزری تبدیل گاز متان در جهان معرفی کرد.

  تاکنون سطح پایین تری از این فناوری در اختیار کشورهای آمریکا، کانادا و چین بوده و به تازگی عربستان سعودی نیز تلاش هایی را در این زمینه انجام داده است.

  صدیقی در این باره می گوید: « تا به حال عمده کارهای انجام شده در کشورهای دیگر به صورت تئوری بوده و این نخستین بار است که در جهان از آزمایش های عملی، نتایجی در این سطح منتشر می شود.»

  به گفته کارشناسان، تحقیقات برای توسعه روش های نوین تبدیل گاز متان به ویژه برای ایران به عنوان سومین تولید کننده گاز طبیعی در جهان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

  به گفته صدیقی، کشورهای بزرگ تولیدکننده گاز طبیعی به خوبی اهمیت توسعه روش های جدید تبدیل متان را که منجر به کاهش هزینه های حمل و نقل می شود می دانند و حاضرند برای این کار بر روی توسعه هر روشی سرمایه گذاری کنند چرا که توسعه یک روش جدید در تبدیل گاز متان می تواند انقلابی در صنایع گاز ایجاد کند.

  0 0

  صرفه جویی در سوخت و کاهش آلودگی هوا با مبدل کاتالیستی جدید

  تهران - ایرنا - محققان کالج سلطنتی لندن، مبدل کاتالیسیتی جدیدی را تولید کردند که میزان سوخت مصرفی اتومبیل و آلودگی هوا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، این مبدل کاتالیستی جدید با قیمتی کمتر از نمونه های موجود، عمری طولانی تر و عملکردی موثرتر، منجر به کاهش آلودگی می شود و میزان مصرف سوخت اتومبیل را نیز کاهش می دهد.

  .jpg  81018447-5459546.jpg (اندازه: 12 KB / دانلودها: 8)
  مبدل های کاتالیستی به واسطه کاهش هیدروکربن ها و سایر مواد آلاینده خروجی از اگزوز اتومبیل ها، بخش مهمی از اتومبیل های امروزی محسوب می شود. این مبدل ها معمولاً دارای ترکیباتی از فلزات گرانبها مانند پلاتین هستند و به همین علت قیمت نسبتا بالایی دارند.

  در مبدل های کاتالیستی فعلی، دود خروجی از درون یک شبکه لانه زنبوری عبور می کند که متشکل از کانال های میکروسکوپی پوشیده شده توسط لایه نازکی از یک فلز گرانبها مانند پلاتین است.

  در زمان عبور دود از این شبکه لانه زنبوری، بین کاتالیست فلزی و اغلب ترکیبات سمی موجود در دود خودرو، فعل و انفعالات شیمیایی رخ می دهد و در نتیجه بسیاری از این ترکیبات شکسته می شوند و خاصیت سمی خود را از دست می دهند.

  محققان انگلیسی توانستند روش جدید را برای افزایش سطح موثر کانال های میکروسکوپی بیابند؛ در این شیوه جدید علاوه بر این که به دلیل افزایش میزان برخورد ذرات سمی دود با فلز، از شدت آلودگی دود اتومبیل کاسته می شود، به دلیل پوشش موثر سطح شبکه لانه زنبوری، میزان فلز کاتالیست موردنیاز تا 80 درصد کاهش می یابد.

  طبق آزمایش های انجام شده، در مبدل های فعلی به ازای هر 100000 کیلومتر، 35 درصد از پوشش فلزی درون مبدل از بین می رود . در حالی که در شیوه جدید در همین مسافت تنها 4 درصد از فلز کاتالیست از بین می رود.

  و بالاخره این مبدل جدید با تولید فشار معکوس، موجب می شود گازهای خروجی متراکم تر شوند و در نتیجه موتور اتومبیل عملکرد بهتری داشته باشد. این فرآیند میزان سوخت مصرفی اتومبیل تا 3 درصد کاهش می دهد.

  0 0

  طراحی نخستین نیروگاه انرژی جهان با استفاده از جزر و مد

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، این نیروگاه می تواند انرژی تجدید پذیر را برای 120 هزار خانه به مدت 120 سال در منطقه سوانسی ولز تامین نماید.

  طرح اولیه این نیروگاه از یک دیوار 9.5 کیلومتری ساخته شده است که می تواند با مهار جزر و مد های خروجی و ارسال آنها به توربین ها، به مدت 14 ساعت در روز انرژی الکتریسیته تولید کند.

  .jpg  81033427-5483119.jpg (اندازه: 18.22 KB / دانلودها: 10)
  شرکت (Tidal Lagoon Power) که اجرای این پروژه را بر عهده دارد، امیدوار است 65 درصد از هزینه های ساخت این نیروگاه، موجب افزایش رشد خانه سازی در این منطقه و ایجاد بازار برای صادرات انرژی در آینده شود.

  به گفته سازندگان این نیروگاه، این پروژه شامل ایجاد یک صخره 10 کیلومتری در دریا، ورود دوباره صدف های بومی به خلیج ˈسوانسیˈ و ساخت یک مرکز توریستی در این منطقه است.

  محققان این پروژه بر این باورند که ساخت این نیروگاه، اولین گام در جهت توسعه فناوری استفاده از تالاب ها است که می تواند 10 درصد از کل نیاز برق کشور انگلیس را با استفاده از جزر و مد تامین کند.

  ساخت و ساز این نیروگاه از سال آینده میلادی (2015) آغاز خواهد شد و پیش بینی می شود ساخت آن تا سال 2018 به طول انجامد.

  0 0

  استفاده از ترکیبات اتمی برای تولید انرژی پاک و انبوه در آمریکا

  تهران - ایرنا -دانشمندان آمریکایی تلاش می کنند از ترکیبات اتمی انرژی تولید کنند که هدف از آن تولید انرژی پاکیزه و انبوه است.

  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از منابع خبری ، هدف از این پژوهش، کنترل جریانی است که در ساخت بمب هیدروژنی به کار می رفت و اکنون در تولید انرژی پاک به کار خواهد رفت.

  .jpg  81044423-5500304.jpg (اندازه: 20.06 KB / دانلودها: 25)
  دانشمندان آمریکایی که مدتهاست تلاش می کنند از ترکیبات اتمی انرژی تولید کنند، می گویند گام بزرگی در پژوهش های خود برداشته اند؛ گامی که هدف از آن کنترل پروسه ای است که بدواً در ساخت بمب های هیدروژنی به کار گرفته می شد و اکنون هدف از آن تولید انرژی پاکیزه و انبوه است.

  پژوهشگران آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور می گویند با انفجار ساچمه های میکروسکوپی سوخت توسط اشعه 192 لیزر قوی توانسته اند نوعی از واکنش ترکیبی ایجاد کنند که اجزای تشکیل دهنده آن – یعنی ایزوتوپ های هیدروژن موسوم به دوئه تریوم و تریتیوم – را فشرده می کند، و آنها را در سطح اتم با یکدیگر ممزوج می کند.

  امتزاج هسته های اتمی همان فرآیندی است که ستارگان کهکشان، و از جمله خورشید منظومه شمسی را روشن می کند.

  البته پژوهشگران تأسیسات احتراق در آزمایشگاه ملی لورنس لیورمور این کار را در مقیاسی بسیار کوچکتر انجام می دهند.

  دسترسی آنها به هدف نهایی – یعنی ایجاد واکنش ترکیبی پایدار و قابل کنترلی که بتواند یک شبکه مثبت انرژی باشد – چند سالی به طول می انجامد.

  فیزیک دانان چندین دهه بود که رویای کشف یک روش عملی برای ایجاد انرژی از ترکیب و امتزاج هسته ای را در سر داشتند.

  هرچند در تولید کلاهک های هیدروژنی قرن بیستم از امتزاج هسته ای استفاده شده، در روند امتزاج هسته ای پرتوهای خطرناکی که ژنراتورهای تولید برق هسته ای مدرن که با استفاده از شکافت هسته اتم انرژی را از سوخت هسته ای غنی شده تولید می کنند، به خودی خود ایجاد نخواهد شد.

  0 0

  حلال قندی باتری پرقدرت شد

  تهران-ایرنا- محققان آمریکایی با استفاده از یک حلال قندی باتری ساخته اند که چگالی انرژی بالاتری نسبت به سایر باتری ها دارد.

  به گزارش ایرنا از یونایتدپرس، در آینده ای نه چندان دور می توان از باتری هایی استفاده کرد که با یک حلال قندی کار می کند.

  این باتری چگالی انرژی بالاتری نسبت به بیشتر سایر باتری ها دارد به این معنی که تا زمان نیاز به شارژ دوباره می تواند مدت زمان طولانی تری نسبت به سایر باتری ها کار کند.

  .jpg  81007246-5443252.jpg (اندازه: 13.38 KB / دانلودها: 12)
  این باتری زیست تخریب پذیر که تنها آب از خود ساطع می کند، بطور بالقوه می تواند مسائلی را که اکنون باتری های سمی با آن روبرو هستند، حل کند.

  این اولین بار نیست که یک باتری با استفاده از انر‍ژی قند ساخته شده است، اما محققان کالج کشاورزی و علوم زیستی ˈویرجینیا تکˈ در آمریکا توانستند حلالی با چگالی انر‍ژی بالا بسازند که انرژی آن بسیار بالاتر از باتری های قندی قبلی است.

  پروفسور ˈپرسیوال ژانگˈ از کالج ویرجینیا تک که ریاست این تحقیق را بر عهده دارد، می گوید: این باتری قبل از این که نیاز به شارژ دوباره داشته باشد مدت زمان طولانی تری کار می کند و در عین حال ارزان قیمت تر و زیست تخریب پذیر نیز هست.

  به گفته ژانگ، قند ترکیبی دارای ذخیره کامل انرژی است که در طبیعیت یافت می شود بنابراین تلاش برای گرفتن این انرژی طبیعی برای ساخت باتری با روشی که به محیط زیست آسیب نزد منطقی است.

  ژانگ و همکارانش برای گرفتن کلیه شارژ بالقوه قند و درنتیجه تولید برق از یک مسیر آنزیمی مصنوعی استفاده کردند.

  آنها در ساخت این باتری به جای استفاده از یک کاتالیزور گران قیمت مانند پلاتونیوم که معمولا در ساخت باتری ها از آن استفاده می شود از آنزیم های کاتالیست زیستی ارزان قیمت استفاده کردند.

  این باتری همانند پیل های سوختی از سوخت و هوا برای تولید برق تشکیل شده است و آب تنها محصول جانبی است که این باتری تولید می کند.

  این حلال قندی همانند سایر پیل های سوختی ضرری برای محیط زیست ندارد.

  ژانگ انتظار دارد که از این باتری در تلفن همراه، تبلت ها، بازهای ویدیویی و سایر ابزار الکتریکی استفاده شود.

  نتایج این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

  0 0

  مبتکر ایرانی در سوئد دوش با سامانه بازیافت آب ساخت

  تهران - ایران - یک مبدع و طراح صنعتی ایرانی که در سوئد زندگی می کند دوش حمامی ابداع کرده است که 90 درصد در مصرف آب و 80 درصد در مصرف برق صرفه جویی می کند.

  به گزارش ایرنا از ساینس، گرفتن یک دوش 10 دقیقه ای باعث صرف 150 لیتر آب و صرف برق برای گرم نگاه داشتن آب مصرفی می شود.

  .jpg  80980863-5394745.jpg (اندازه: 4.85 KB / دانلودها: 30)
  در حالیکه با استفاده از این طرح ابتکاری جدید، آبی که صرف حمام گرفتن می شود دوباره بازیافت می شود و تنها حدود پنج لیتر آب مصرف می شود.

  این طرح ابتکاری به نام سیستم دوش OrbSys زاییده تفکر یک مبتکر ایرانی به نام ˈمهرداد محجوبیˈ طراح صنعتی است که در سوئد زندگی می کند.

  محجوبی می گوید: با استفاده از این دوش می توان بیش از 90 درصد در مصرف آب و همچنین بیش از 80 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

  وی خاطر نشان می کند: در این طرح ابتکاری آب بعد از سرازیر شدن از دوش وارد دستگاهی می شود تا با کیفیتی در حد آب آشامیدنی تصفیه شود، سپس دوباره با پمپ به دوش فرستاده می شود و به این صورت یک چرخه بازیافتی عمل می کند.

  محجوبی افزود: علاوه بر این، آب تصفیه شده، قبلاً گرم شده است و هنگام استفاده دوباره فقط باید اندکی حرارت ببیند که باعث صرفه جویی زیاد در مصرف انرژی می شود.

  طبق پیش بینی سازمان ملل، حدود نیمی از جمعیت دنیا تا سال 2030 میلادی با کمبود آب بهداشتی مواجه خواهند شد، زیرا میزان تقاضا برای آب شیرین هم اینک 40 درصد بیشتر از عرضه است.

  مهندسی شیمی=>>محیط زیست و بازیافت منابع طبیعی

  0 0

  تجزیه و تبدیل هیدروکربن های سنگین نفتی به ترکیبات سبک تر در پژوهشگاه مواد و انرژی

  تهران- ایرنا- تجزیه و تبدیل هیدروکربن های سنگین نفتی به ترکیبات سبک تر توسط میکروارگانیسم ها در پژوهشگاه مواد و انرژی صورت پذیرفت.

  به گزارش ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه مواد و انرژی، دکتر فریده قوی پنجه مجری این طرح در این خصوص اظهار داشت: استفاده از این طرح در صنعت نفت باعث بهبود کیفیت نفت خام و ترکیبات میانی با شکست ترکیبات سنگین تر به ملکول های سبک تر می شود.

  .jpg  80984406-5402031.jpg (اندازه: 9.62 KB / دانلودها: 11)
  وی افزود: از نظر محیط زیست نیز استفاده از روش بیوتکنولوژی به عنوان یک فرآیند دوستدار محیط زیست، کم هزینه و ایمن در فرآیند پالایش نفت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  رییس پژوهشکده انرژی گفت: در حال حاضر در دنیا مطالعات فراوانی برای استفاده از بیو تکنولوژی در صنعت نفت انجام شده و در حال انجام است وتحقیق در این زمینه در کشور جهت به دست آوردن دانش بومی در صنعت نفت ایران و کاهش وابستگی علمی و فناوری و کاهش واردات کاتالیست های گران قیمت شیمیایی، حائز اهمیت است.

  وی خاطر نشان کرد: در این زمینه، هدف اصلی بر این است تا هیدروکربن های سنگین را با استفاده از روشهای زیستی به ملکول های سبک تر تجزیه کرد به طوری که در ادامه بتوان از این توانایی در فرایندهای پالایش نفت و خصوصا در کراکینگ هیدروکربن های سنگین استفاده کرد.

  پروژه های زیادی در این زمینه در پژوهشگاه مواد و انرژی انجام شده است که نشان از تاثیر مثبت روش زیستی در بهبود ارزش حرارتی برش نفتی دارد.

  0 0

  بهتر است شوینده های طبیعی جایگزین شوینده های شیمیایی شود
  تهران - ایرنا - تحقیقان اخیر محققان دانشکده پزشکی هاروارد نشان می دهد که پودرهای شوینده حاوی مواد شیمایی مضری هستند که از طریق پوست بدن جذب می شوند. آنها توصیه کردند مواد شوینده طبیعی جایگزین نوع شیمیایی شود.

  .jpg  80977565-5387712.jpg (اندازه: 20.17 KB / دانلودها: 17)
  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، پودرهای شویند حاوی ترکیبات آلی فراری ( VOC ) هستند که در بافت پارچه البسه قرار می گیرند و پس از پوشیدن لباس، توسط پوست جذب می شوند. علاوه بر این، برخی از این مواد آلی در هوا به صورت معلق وجود دارند و همراه با هوای دم وارد سیستم تنفسی می شوند.

  متخصصان بر این باورند که شرکت های تولیدکننده مواد شوینده موظفند که تمام ترکیبات محصولات را روی پاکت آن بنویسند و خانواده ها باید مواد شوینده را با دقت بررسی کنند تا حاوی مواد مضر و ترکیبات آلی فرار نباشند، به علاوه بهتر است بجای اسانس مصنوعی، از اسانس طبیعی استفاده شده باشد.

  البته محققان راهکار این موضوع را نیز نشان داده اند که بیشتر آنها در سالیان گذشته توسط خانواده ها اعمال می شده است.آنها علاوه بر پیشنهاد جایگزینی مواد طبیعی به جای شیمیایی توصیه کردند که میزان مصرف از شوینده های شیمیایی بسیار کم و با فاصله باشد.

  در ادامه بررسی ها، در مورد استفاده از مواد سفیدکننده هشدار داده شده است و پیشنهاد می شود که برای لکه بری از بوراکس استفاده شود. بوراکس یک ماده معدنی دوستدار محیط زیست است که از بورات سدیم تولید می شود.

  یک روش دیگر برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از مواد شوینده طبیعی است. سرکه سفید یک مایع لکه گیر با خاصیت پاک کنندگی فوق العاده است که باعث نرم شدن لباس ها نیز می شود. جوش شیرین نیز خاصیت پاک کنندگی دارد و برای شستشو پیشنهاد می شود.

  ترکیبات آلی فرار جذب شده از طریق پوست باعث بروز آلرژی پوستی می شود و برای کودکان بسیار مضر هستند.

  در ادامه تحقیقات آمده است که خشک کردن لباس در محیط خانه باعث بروز آسم می شود و لازم است لباس ها در محیط آزاد خشک شوند.

  0 0

  کشف راه جدیدی برای تولید سوخت پاک و بدون ترکیبات کربن

  تهران-ایرنا-دانشمندان با استفاده از تسریع یک فرآیند طبیعی که در سنگ های زیر سطح زمین به وقوع می پیوندد موفق به تولید هیدروژن شدند که این فرآیند می تواند منجر افزایش تولید سوخت پاک بدون ترکیبات کربن شود.

  به گزارش ایرنا از رویترز، هیدروژن که در سوخت موشک و سلول های سوختی بکار می رود از مدت ها پیش به عنوان یک سوخت پاک، توجه پژوهشگران را به خود جلب کرده است.

  .jpg  80973086-5377680.jpg (اندازه: 13.14 KB / دانلودها: 11)
  با این حال هزینه بالای تولید هیدروژن همواره یک مانع بر سر راه تولید این نوع سوخت تلقی می شود.

  در حال حاضر تنها تعداد اندکی وسیله نقلیه که از سوخت هیدروژن استفاده می کنند در جاده ها مورد استفاده قرار می گیرند و برخی شرکت های خودروسازی نیز در حال برنامه ریزی تولید چنین خودروهایی هستند.

  محققان فرانسوی می گویند: وقتی آب در مجاورت سنگ های موسوم به ˈاولیوینˈ قرار می گیرد، اکسید آلومینیوم می تواند فرآیندی را که طی آن هیدروژن به صورت طبیعی تولید می شود، تسریع کند. این فرآیند در دما و فشار زیاد در اعماق زمین صورت می گیرد.

  ˈموریل آندریانیˈ استاد دانشگاه ˈکلاود برنار لیون یکˈ در فرانسه می گوید: ما گام های اولیه را برای تولید انرژی بدون استفاده از ترکیبات کربن برداشته ایم.

  افزودن اکسید آلومینیوم در دمای بین 200 تا 300 درجه سلسیوس و فشاری دو برابر فشار عمیق ترین نقطه اقیانوس، می تواند این فرآیند طبیعی را هفت تا 50 برابر تسریع کند.

  در این فرآیند، سنگ اولیوین به ماده معدنی ˈسرپانتینˈ تبدیل و آب نیز به عناصر تشکیل دهنده آن یعنی هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شود.

  در حال حاضر شایع ترین فناوری برای تولید هیدروژن که جدا کردن آن از گاز طبیعی است به دماهایی بسیار بالاتر یعنی حدود 700 درجه سلسیوس نیاز دارد و البته دراین فرآیند محصول جانبی و ناخواسته دی اکسید کربن را نیز تولید می کند اما استفاده از دماهای پایین تر به معنای مصرف انرژی و هزینه کمتر خواهد بود.

  سلول های سوخت، هیدروژن و اکسیژن را در هوا با یکدیگر ترکیب و برق تولید می کنند و تنها ماده دفعی آنها آب است. این ویژگی باعث جلب نظر دانشمندان به این روش به عنوان راه حلی برای کاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا شده است.

  ˈژس آسوبلˈ استاد دانشگاه راکفلر در نیویورک گفت: برای تعیین اینکه یافته های دانشمندان فرانسوی می تواند در مقیاس تجاری مورد استفاده قرار بگیرد، هنوز راه زیادی در پیش است.

  وی افزود: افزایش این مقیاس به شکلی که بتواند به نیازهای جهانی انرژی پاسخ دهد و آلودگی کربن را افزایش ندهد، دست کم به 50 سال پژوهش نیاز دارد اما بازار فزاینده سلول های سوخت هیدروژن احتمالا عاملی برای وارد شدن این فرآیند به بازار خواهد بود.

  این پژوهش ها بخشی از برنامه ˈنظارت عمیق بر کربنˈ است که در قالب یک طرح 10 ساله معرفی شده است. این طرح در سال 2019 پایان خواهد یافت و هزار محقق از 40 کشور مختلف جهان در آن مشارکت دارند.

  به گفته کارشناسان، از میان یافته های جالب این طرح می توان به وجود میکروب هایی اشاره کرد که در شکاف های بسیار کوچک در صخره های اعماق زمین زندگی می کنند. در این شکاف ها که در قاره های مختلف وجود دارد، هیدروژن به صورت طبیعی شکل می گیرد.

  به نظر می رسد که میکروب های موجود در این شکاف ها با استفاده از آنچه که احتمالا یک ˈشبکه میکروبی عمیق زیرزمینیˈ است با یکدیگر مرتبط هستند.

  ˈمت شرنکˈ از دانشمندان دانشگاه میشیگان می گوید: زندگی در اعماق چهار تا پنج کیلومتری زمین نیز یافت می شود و هنوز مشخص نیست چگونه میکروب هایی مشابه یکدیگر در بخش های مختلف زمین از آفریقای جنوبی گرفته تا آمریکای شمالی و ژاپن گسترش پیدا کرده اند.

  وی افزود: دانستن اینکه چگونه پرندگان و ماهی ها در فواصل بسیار زیاد و قاره های مختلف به یکدیگر شباهت دارند آسان است، اما یافتن میکروب هایی دقیقا شبیه یکدیگر در فاصله 16 هزار کیلومتری در شکاف صخره ها در اعماق زمین بسیار چالش برانگیز است.

  0 0

  تولید نفت در یک دقیقه

  تهران - ایرنا - مهندسان آزمایشگاه ملی انرژی شمال غرب اقیانوس آرام (PNNL ) به روشی دست یافتند که جلبک را در مدت یک دقیقه به نفت تبدیل می کند.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نیچر، جلبک ها درون آب رشد می کنند و تبدیل آنها به نفت میلیون ها سال طول می کشد. در این روش جدید جلبک در مدت یک دقیقه به نفت خام تبدیل می شود و نیازی نیست که جلبک مرطوب، خشک شود.

  .jpg  80970491-5372370.jpg (اندازه: 16.62 KB / دانلودها: 18)
  نفت خام تولید شده می تواند به بنزین، سوخت مورد نیاز برای حمل و نقل هوایی و دیزل تبدیل شود.

  فرآیند آزمایشگاهی تبدیل جلبک به نفت خام با تقلید از روند تاریخی آن و با استفاده از فشار و درجه حرارت بالا انجام می شود.

  گیاه آبزی جلبک به عنوان یک منبع سوخت زیستی محسوب می شود ولی تبدیل آن به سوخت مراحل پیچیده و پرهزینه ای دارد. گیاه خشک و نم دار باید تمیز شود و به سوخت قابل احتراق تبدیل شود که فرآیندی زمانگیر و پیچیده است.

  در روش ارایه شده توسط مهندسان آزمایشگاه ملی انرژی، جلبک مرطوب تحت دمای 350 درجه سانتی گراد و فشار 20 میلیون پاسکال قرار می گیرد. این همان روند قدیمی و تاریخی است که با سرعت بسیار بیشتری انجام می شود.

  با این روش حدود 70 درصد از جلبک به سوخت تبدیل می شود.

  نتایج کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Algal Research منتشر شده است.

  0 0

  ساخت دستگاه یخ ساز خورشیدی
  تهران-ایرنا-محققان پژوهشگاه مواد و انرژی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری موفق به ساخت دستگاه یخ ساز خورشیدی شدند.

  فریدون علیخانی حصاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: انر‍ژی خورشیدی و اشکال متنوع استفاده از آن در زمینه هایی همچون ایجاد سرما و گرما یکی از انرژی های پاک است که علاوه بر سازگاری با محیط زیست ، بسیار مقرون به صرفه است.

  .jpg  80963567-5347698.jpg (اندازه: 13.48 KB / دانلودها: 10)
  وی افزود: دستگاه یخ ساز جذب سطحی خورشیدی با استفاده از پدیده جذب سیالات بر روی سطوح ساخته شده است . این دستگاه بر مبنای یک سیکل ترمودینامیکی که یک شبانه روز بطول می انجامد ، کار می کند و هیچ گونه سلول فتوولتاییک ، پمپ کمپرسور و یا هر وسیله برقی در آن استفاده نشده است.

  علیخانی خاطرنشان کرد: دستگاه یخ ساز جذب سطحی خورشیدی از سه قسمت اصلی کلکتور، چگالنده و تبخیر کننده تشکیل شده است. این دستگاه که در آن از کربن فعال به عنوان ماده جاذب و از متانول به عنوان سیال عامل استفاده شده است می تواند روزانه پنج کیلوگرم یخ تولید کند.

  علیخانی از مزایای این دستگاه به قیمت تمام شده پایین، سادگی ساختار و عملکرد، بی نیازی کامل به سایر اشکال انر‍ژی ، عملکرد بی صدا و عدم استفاده از قطعات الکترونیکی گردنده اشاره کرد.

  به گفته وی همچنین نگه داری و استفاده آسان، ذخیره سازی انر‍ژی و تولید برودت در شب، امکان استفاده در مناطق دور دست و شرایط بحرانی از دیگر مزایای استفاده از دستگاه یخ ساز خورشیدی است.

  0 0

  ساخت باتری با طرحی از انار

  تهران- ایرنا- محققان دانشگاه استنفورد و آزمایشگاه شتاب دهنده ملی SLAC سازمان انرژی آمریکا با الهام از خوشه بندی دانه های انار، الکترودی ساخته اند که نسل جدید باتری های لیتیوم- یون را متحول می کند.

  .jpg  81049383-5508576.jpg (اندازه: 15.67 KB / دانلودها: 9)
  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، پروفسور یی کویی رهبر ارشد این پروژه در این مورد گفت: محققان پس از انجام یک سری آزمایش ها دریافتند با استفاده از آندهای سیلیکونی در باتری های کوچک تر، سبک تر و قدرتمندتر می توانند عمر باتری های تلفن های همراه، تبلت ها و خودروهای الکتریکی را افزایش دهند.

  به گفته وی نتایج آزمایش ها نشان داد که آند الهام گرفته شده از انار حتی پس از 1000 چرخه شارژ و تخلیه شارژ با قابلیت97 درصد عمل می کند.

  آند یا الکترود منفی مکانی است که در آن انرژی در هنگام شارژ باتری ذخیره می شود.

  آند های سیلیکونی می توانند شارژ را 10 بار بیشتر از آند های گرافیتی در باتری های قابل شارژ لیتیوم- یون ذخیره کنند.

  محققان در این روش از شیوه میکروامولسیون برای جمع آوری پوسته های سیلیکونی به شکل خوشه ای استفاده کردند و هر خوشه را با لایه دوم ضخیم تری از کربن پوشاندند. این حلقه های کربنی خوشه های انار مانند را به یکدیگر متصل نگه می دارند و مسیر عبوری محکمی را برای جریان های الکتریکی فراهم می کند.

  به گفته محققان برای تجاری سازی این ایده، منبع ارزان تری برای تهیه نانوذرات سیلیکونی مورد نیاز است و یکی از گزینه های ارایه شده پوسته برنج است که برای تغذیه انسانی نامناسب است.

  شرح کامل نتایج این مطالعه در نشریه Nature Nanotechnology منتشر شده است

  0 0

  تخم مرغ مصنوعی ساخته شد

  تهران- ایرنا- محققان یک شرکت آمریکایی با استفاده از پشتوانه مالی یکی از ثروتمند ترین مردان آسیا توانستند تخم مرغ مصنوعی بسازند.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، این تخم مرغ مصنوعی که از گیاهان ساخته شده است می تواند در انواع غذاها از جمله کیک و سس مایونز به جای تخم مرغ معمولی مورد استفاده قرار گیرد.

  .jpg  81049279-5508112.jpg (اندازه: 35.9 KB / دانلودها: 16)
  این تخم مرغ در حال حاضر در نوعی سس مایونز در آمریکا به فروش می رسد و این شرکت در نظر دارد فروش این تخم مرغ را جهانی کند.

  این شرکت 23 میلیون دلار برای تولید این تخم مرغ مصنوعی هزینه کرده است.

  هدف اصلی از ساخت این تخم مرغ جایگزین کردن حیوانات با گیاهان است.

  در ساخت این تخم مرغ از گیاهانی استفاده شده است که به آسانی رشد کرده و زمانی که با هم مخلوط می شوند، طعم طبیعی، ارزش غذایی و خواص تخم مرغ طبیعی را داشته باشند .

  برای ساخت این تخم مرغ از 12 گونه گیاه از جمله یک نوع نخود که در حال حاضر به طور گسترده ای در کانادا رشد می کند، همچنین نوعی لوبیا از جنوب آسیا استفاده شده است.

  به گفته کارشناسان با افزایش جمعیت در جهان، روش های نوین و اختراعاتی این چنین که کارآمد بوده و سازگاری بیشتری با محیط زیست دارند می تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد.

  این شرکت آمریکایی که Hampton Creek نام دارد با استفاده از پشتوانه مالی لی کا- شینگ یکی از ثروتمند ترین مردان آسیا این تخم مرغ مصنوعی را ساخته است .

  0 0

  بالگرد سبز جایگزین خودرو

  تهران – ایرنا - یک شرکت آلمانی موفق شد هلی کوپتر تمام الکتریکی را طراحی و تولید کند که از آن به عنوان بالگرد سبز نام برده می شود و قرار است بزودی به عنوان خودرو شخصی به بازارهای آلمان رهسپار شود.

  به گزارش ایرنا از منابع خبری ،این هلی کوپتر توانست نخستین پروازهای آزمایشی خود را برای مدت چند دقیقه و تا ارتفاع 22 متری با موفقیت انجام دهد.

  .jpg  80933806-5275919.jpg (اندازه: 47.69 KB / دانلودها: 14)
  این بالگرد که ˈولکوپترˈ نام گرفته، بگونه ای طراحی شده است که می توان اجزای بالابر آن را از یکدیگر جدا کرد.

  بر روی این هلی کوپتر شش بازو تعبیه شده که بر روی هر بازوآن 3 پره و در مجموع 18 پره وظیفه بالابردن آن را برعهده دارند.

  شرکت سازنده این هلی کوپتر امیدوار است تا بتواند آن را به عنوان یک خودرو شخصی برای شهروندان آلمانی به بازار روانه کند.

  مشخصات پروازی این بالگرد؛ توان حمل 2 مسافر برای 100 کیلومتر ، ارتفاع پروازی شش هزار 500 فوت/حدود 1981 متر با حداکثر وزن برخاست 450 کیلوگرم اعلام شده است.

  0 0

  دانشمندان از سم مار اکسیر جوانی ساختند

  تهران - ایرنا - دانشمندان روسی از غدد بزاقی مار افعی ˈ سم مارˈ اکسیر جوانی ساختند که قادر است سرعت و روند چین و چروک صورت را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

  .jpg  80943514-5296388.jpg (اندازه: 18.73 KB / دانلودها: 14)
  به گزارش ایرنا از منابع خبری ، دانشمندان روسی راهی برای کُند کردن روند پیری، یافته اند. این دانشمندان سرم منحصر به فردِ جوانی را از سمّ مار، ساختند. این مواد قادرهستند تا به عضلات آرامش داده و سرعت پدیداری چین و چروک را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

  محققان از موسسه شیمی بیو ارگانیک روسیه، توانستند از غدد بزاقی مارِ افعیِ برمه ای که تنها در ویتنام یافت می شود، سموم منحصر به فردی را بدست آورند.

  یوری اوتکین، رئیس آزمایشگاه موسسه شیمی بیوارگانیک آکادمی علوم روسیه می گوید: ˈدر طول مطالعه بر روی زهر افعی برمه ای که یک مار بسیار نادر است، توانستیم ترکیب یک پپتید و یا یک سم را شناسایی کنیم. این ماده به صورت انتخابی، انتقال تکانه ها و یا همان پالس های عصبی را، از اعصاب به عضلات، بلوکه می کندˈ.

  برای اینکه اثربخشی تحقیقات دانشمندان روسی اثبات شود، از قورباغه های آفریقایی استفاده شد. آنها این ماده را بر روی رسپتور تخم نابالغ این حیوانِ دوزیست، کاشته و سپس واکنش آن را نسبت به اجزای سازنده زهر، مشاهده کردند. در یکی از این آزمایشات متوجه شدند که پپتید کاملا عضلات را شل و آرام کرده است. یک آزمایش دیگر نیز بر روی موش آزمایشگاهی، این فرضیه را تقویت کرده است.

  به عقیده دانشمندان، این پپتید می تواند به عنوان یک ماده ضد پیری مفید باشد. عامل ظهور چین و چروک، عضلات صورت است. اگر بتوان آنها را شل کرد، پدیداری چین و چروک به تعویق می افتد.

  ایگور کاشِواروف، مدیر آزمایشگاه موسسه شیمی بیو ارگانیک آکادمی علوم روسیه می گوید که آنها توانسته اند روش مناسبی را برای استعمال آنها در بدن انسان، بیابند:ˈما این ماده را به صورت پودر و در غلظت مورد نظر به کِرِم، اضافه می کنیم. سپس این کرم فعال شده و چین و چروک صورت را کاهش می دهدˈ.

  براساس این گزارش اکنون تحقیقات پوستی بر روی داوطلبان آغاز شده است. در صورت موفقیت، این نه تنها یک ابزار عالی برای متخصصان زیبایی است بلکه بر اساس ترکیبات این سم می توان یک داروی قوی مسکن ایجاد کرد.


  مهندسی شیمی =>>داروسازی

  0 0

  ساخت ژل مصنوعی برای ترمیم اعضای آسیب دیده بدن

  تهران - ایرنا - گروهی از مهندسان شیمی دانشگاه پیتسبورگ ایالت پنسیلوانیایی آمریکا با بررسی فرآیندهای بیولوژیکی دوزیستان، ژلی را طراحی کرده اند که خاصیت خودترمیمی و برای ترمیم اعضای آسیب دیده بدن کاربرد دارد.

  .jpg  80950347-5310255.jpg (اندازه: 31.28 KB / دانلودها: 13)
  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از منابع خبری، این ژل مصنوعی با الهام از بدن دوزیستان ساخته شده است .بدن دوزیستان از نظر بیولوژیکی به گونه ای است که این حیوانات امکان ترمیم بخش هایی از بدن خود را دارا هستند.

  محققان با بررسی این مکانیسم، یک ژل مصنوعی تولید کرده اند که قابلیت ترمیم دارد. این ترکیبات مصنوعی فاقد سیستم گردش خون پیچیده هستند و عملکردشان مانند حسگر است. این مواد مشکل را شناسایی و پیغام بازسازی را برای مولفه مورد نظر ارسال می کنند.

  شناسایی مواد آسیب دیده به عهده نانومیله هایی است که در ژل وجود دارد.

  مهمترین کاربرد این ژل مصنوعی در پزشکی و عمل های زیبایی است. مدیر این پروژه تحقیقاتی گفت که با توسعه این ژل مصنوعی و امکان سازگار کردن آن با بدن انسان، ترمیم اعضای آسیب دیده به سهولت انجام می شود.

  در آینده ای نزدیک این ژل مصنوعی حتی می تواند برای اتصال ظروف شکسته و تعمیر خودروهایی که تصادف می کنند ، کاربرد داشته باشد.

  نتایج این تحقیقات به همراه مدلسازی رایانه ای در شماره اخیر نشریه Nano Letters منتشر شده است.

  0 0

  دوچرخه ای که هوا را تمیز می کند

  تهران - ایرنا - گروهی از محققان بانکوک، موفق به طراحی دوچرخه ای شده اند که باعث از بین رفتن آلودگی هوا می شود.

  به گزارش ایرنا از منابع خبری، دراین نوع دوچرخه، بین دسته های آن ، چند فیلتر هوا قرار می گیرد که باعث ازبین رفتن آلودگی و آلاینده های مختلف می شوند.

  .jpg  80948907-5307184.jpg (اندازه: 12.05 KB / دانلودها: 21)
  چارچوب دوچرخه به گونه ای طراحی شده است که انرژی خورشید را دریافت و پس از تبدیل به انرژی شیمیایی، در پیل زیستی ذخیره می کند.قرار است این دوچرخه مجهز به مخزنی باشد که هوای آلوده ای که به اکسیژن پاک تبدیل می شود را در خود ذخیره کند.

  هنوز نمونه اولیه این دوچرخه ساخته نشده است و لی ایده آن جایزه Red Dot را به خود اختصاص داده است.

  مقداری از انرژی خورشید به طور دایمی در دوچرخه ذخیره می شود و زمانیکه از آن استفاده نمی شود نیز فرآیند فیلترکردن هوا را انجام می دهد.

  طراحان این دوچرخه بر این باورند که مهمترین الهام بخش آنان در طراحی این دوچرخه، برگ درختان بوده است.

  0 0

  ساخت قوی ترین ماده ضدآب با الهام از پروانه

  تهران – محققان دانشگاه MIT، روش جدیدی را ابداع کردند که با استفاده از آن می توان مواد بسیار مقاوم در برابر آب تولید کرد.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه نیچر، محققان با بررسی مکانیزم مورد استفاده حشرات به ویژه پروانه ها برای اجتناب از خیس شدن بال هایشان توانستند یک راهکار عملی برای تولید سطوح فوق العاده ضدآب بیابند.

  .jpg  80926102-5260198.jpg (اندازه: 23.03 KB / دانلودها: 11)
  این شیوه جدید با استفاده از این واقعیت طراحی شده است که قطرات آب پس از برخورد با سطوح سخت و ناهمگون در مقایسه با سطوح نرم و هموار با سرعت بیشتری به اطراف پرتاب می شوند. واقعیتی که پروانه ها از میلیون ها سال قبل با اتکا بر آن توانستند از بال هایشان در برابر باران محافظت کنند.

  بال پروانه ها پوشیده از رگ های بسیار کوچکی است که برجستگی های ناهمگونی را روی آن ایجاد می کنند. این ناهمواری ها عملکردی را فراهم می کنند که مدت زمان تماس آب با بال پروانه را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

  محققان با توجه به این واقعیت که هرچه مدت زمان تماس آب با یک سح کوتاه تر باشد، سطح موردنظر خشکتر باقی می ماند، یک بافت سطح جدید را طراحی کردند که دارای برجستگی های بسیار کوچک است تا قطرات آب را به طور ناهمگون متلاشی کنند. در نتیجه این رخداد قطرات آب کوچک تری ایجاد می شوند که با سرعت بیشتری از روی سطح به اطراف پرتاب می شوند و مدت زمان کوتاه تری با سطح تماس دارند.

  این روش جدید برای ساخت انواع محصولات کاربردی از جمله البسه ضدآب، لوازم ورزشی و فناوری های ضدانجماد برای تولید انواع تجهیزات صنعتی و هوانوردی کاربرد دارد.

  گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه نیچر به چاپ رسیده است.

older | 1 | .... | 24 | 25 | (Page 26) | 27 | 28 | .... | 33 | newer