Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

تالار گفتگوی دانشجویان پیام نور - http://www.ipnuforum.ir

older | 1 | .... | 25 | 26 | (Page 27) | 28 | 29 | .... | 33 | newer

  0 0

  کشف ماده ی گرمی که سرد به نظر می رسد

  تهران- ایرنا- محققان به تازگی ماده ای کشف کرده اند که می تواند دوربین حساس به حرارت را فریب دهد و در حالی که گرم است طیف دمایی مواد سرد را داشته باشد.

  به گزارش ایرنا از ساینس، براساس اصول علمی هر چه جسمی گرم تر شود، نور بیشتری از خود گسیل می کند و سربازان بر مبنای همین اصل می توانند با استفاده از نور فروسرخ دشمنان را حتی در تاریکی مطلق نیز شناسایی کنند.

  محققان به تاز گی ماده ای کشف کرده اند که رفتار ترمودینامیکی عجیبی را از خود نشان می دهد و در حالی که گرم تر می شود طوری به نظر برسد که گویا در حال سردشدن است.

  .jpg  80905241-5198953.jpg (اندازه: 9.4 KB / دانلودها: 12)
  این ماده به دلیل تعامل غیرمعمولی که با نور فروسرخ دارد می تواند پوشش مقاومی در برابر دوربین های حساس به حرارت داشته باشد و همچنین در بهینه کردن ابزارهای سرمایشی و گرمایشی به کار برده شود.

  میکائیل کتس(Mikhail Kats) دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ˈهارواردˈ در آمریکا با مطالعه بر روی رفتار ˈدی اکسیدوانادیومˈ با نور به این کشف مهم دست یافته است .

  کتس و همکارانش در این مطالعه لایه باریکی از دی اکسید وانادیوم به ضخامت 150 نانومتر را بر روی لایه ای از یاقوت کبود قرار دادند.

  در مرحله بعد محققان، نمونه دی اکسیدوانادیوم-یاقوت کبود را حرارت داده و با استفاده از دوربین حساس به حرارت مشخص کردند که چه مقدار نور فروسرخ با گرم شدن نمونه از آن گسیل می شود.

  محققان مشاهده کردند که با گرم شدن نمونه از 60 درجه سلسیوس تا 74 درجه سلسیوس، رنگ نمونه به تدریج از آبی به قرمز تغییر می کند اما ناگهان اتفاق عجیبی می افتد به طوری که با افزایش دمای نمونه تا 100 درجه سانتی گراد، نمونه ، نور آبی از خود ساطع کرد و در همان وضعیت باقی ماند.

  محققان گفتند : این پدیده واقعا جالب توجه است چرا که جسمی دارید که در 90 درجه سلسیوس دقیقا مانند 50 درجه سلسیوس به نظر می رسد. از آنجایی که دی اکسید وانادیوم به طور موثری دما را پنهان می کنند، از این رو به سربازان و هواپیماهای نظامی کمک می کند تا از شناسایی شدن توسط حسگرهای حرارتی مصون بمانند.

  این ماده همچنین می تواند به دستگاه های تولیدکننده گرما این امکان را بدهد تا با گسیل تابش کمتر در شرایط سرد و تابش بیشتر در شرایط گرم در دمای ثابت باقی بمانند.

  این فناوری می تواند انرژی را در ماهواره های فضایی که دمایشان را تنها از طریق جذب و گسیل نور کنترل می کنند، ذخیره کند.

  نتایج این مطالعه در نشریه Physical Review X منتشر شد.

  0 0

  استاندار اصفهان تولید بنزین یورو 4 در پالایشگاه استان را خواستار شد

  اصفهان - ایرنا - استاندار اصفهان با نگران کننده خواندن آمار آلودگی هوا بر تولید بنزین یورو 4 در پالایشگاه اصفهان تاکید کرد.

  به گزارش ایرنا، « رسول زرگرپور » روز سه شنبه در جمع مدیران و اعضای هیات رییسه شرکت پالایش نفت اصفهان تصریح کرد: انتظار این بود همزمان با پالایشگاههای تهران و اراک، پالایشگاه اصفهان نیز موفق به تولید بنزین با استاندارد یورو4 شود.

  .jpg  81050432-5510376.jpg (اندازه: 13.44 KB / دانلودها: 13)
  وی از پالایشگاه اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین پالایشگاههای کشور نام برد و گفت: حدود 27 درصد فرآورده ها و محصولات نفتی کشور در استان اصفهان تولید می شود.

  زرگرپور آلودگی هوای اصفهان را یکی از اساسی ترین نگرانی های شهروندان بیان کرد و گفت: گرچه مشکل آلودگی هوای اصفهان یک شبه بوجود نیامده و حاصل فرایندهای زیادی است اما اعداد و ارقام آن نگران کننده است.

  وی تدوین برنامه جامع کنترل کیفی هوای اصفهان را یکی از اصلی ترین برنامه های این استان عنوان کرد و گفت: این برنامه 65 درصد استان را زیر پوشش قرار می دهد.

  وی افزود: این برنامه شامل 38 اقدام اساسی است که 23 مورد آن مربوط به مدیریت شهری و دو بند آن مربوط به فعالیت های پالایشگاه اصفهان و بقیه دیگر امور است.

  استاندار اصفهان که به صورت سرزده در شرکت پالایش نفت اصفهان حاضر شده بود، اظهار کرد: بازدید سرزده من به دلیل اهمیت سه موضوع تولید بنزین یورو 4، میزان تولید نفت کوره و نحوه توزیع آن بالاخص برای دو نیروگاه اصفهان و شهید محمد منتظری و میزان آب مصرفی پالایشگاه اصفهان با توجه به وضع منابع آب استان است.

  به گزارش روابط عمومی استانداری اصفهان ، وی از اعضای هیات رییسه پالایشگاه اصفهان به دلیل اقدامات خوب برای کیفی سازی محصولات تولیدی تشکر و بر سرعت بخشی در تولید بنزین مطابق با استانداردهای جهانی تاکید کرد.

  در این جلسه مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان گزارشی از روند کیفی سازی محصولات و اقداماتی که برای تولید بنزین با استاندارد یورو 4 انجام شده است، ارائه کرد و گفت: بنزین تولیدی در این پالایشگاه دارای اکتان 87 است و بنزین معمولی با کیفیت مرغوب تلقی می شود.

  « لطفعلی چاوشی » افزود: بنزین سوپر تولیدی این پالایشگاه نیز با اکتان 95 بخش عمده ای از استانداردها را کسب کرده است.

  0 0

  بهره برداری ازبزرگ ترین نیروگاه خورشیدی در جهان
  تهران - ایرنا - کمتر از چند ماه دیگر، یکی از بزرگترین نیروگاه های تبدیل نور خورشید به انرژی گرمایی با عنوان ˈایوانپا ˈدر کالیفرنیا به بهره برداری می رسد.

  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از منابع خبری ، برخلاف انرژی های فسیلی، انرژی خورشید وانرژی باد، جز منابع انرژی پاک محسوب می شوند؛ با این حال متخصصان محیط زیست همراه نگرانند که تاسیسات موردنیاز برای باتری های خورشیدی، صدمات جبران ناپذیری به طبیعت وارد کند.

  .jpg  80906309-5201056.jpg (اندازه: 17.01 KB / دانلودها: 11)
  ایوانپا، نام دشت پهناوری در کالیفرنیاست که از آیینه های بازتابنده نور خورشید پوشیده شده است.

  در این دشت پهناور 170هزار قاب آیینه وجود دارد که پرتوخورشید را به دیگ های بسیاربزرگ نصب شده برسرچند دکل می تابانند.

  دمای بخار متصاعد شده از این دیگ ها حدود 260 درجه سانتی گراد است و باعث به حرکت درآمدن توربین ها می شود. بخار متصاعد شده ازاین دیگ ها، توربین های انرژی زا را به حرکت می آورد.

  کارشناسان محیط زیست همواره طرفدار انرژی خورشیدی هستند اما بسیاری از آنان خواستار آن هستندکه طبیعت دست نخورده باقی بماند.

  آنان درمورد اثراحتمالی نیروگاه خورشیدی بر گیاهان حساس و حیات وحش نگرانند.

  شرکت انرژی خانه روشن که سازنده ی ایوانپا نیز هست، تاکنون بیش از50 میلیون دلار برای انتقال حیوانات صحرایی موخاوی هزینه کرده است .

  البته برخی ازمدافعان محیط زیست، این گونه تدبیرها را راه حل درستی نمی دانند.

  0 0

  دانشجویان ایرانی موتور پاک با کاربری شهری ساختند

  تهران - مدیر مسابقات موتور سیکلت های الکتریکی گفت: دانشجویان ایرانی موتور پاک با کاربری شهری ساختند. مهمترین مشخصه این موتور سیکلت ها استفاده ازسوخت پاک، برد 120 کیلومتر و حداکثر سرعت 50 کیلومتر در ساعت است.

  .jpg  80897305-5158673.jpg (اندازه: 25.03 KB / دانلودها: 13)
  حسین شریف زاده روز شنبه در حاشیه مسابقه ملی طراحی و ساخت موتور سیکلت های الکتریکی در مجموعه ورزشی آزادی تهران در گفت و گو با خبر نگار ایرنا افزود: اولین فرا خوان مسابقات طراحی و ساخت خودروهای پاک از سال 1385 آغاز شد. در نخستین دوره 13 تیم و در دومین دوره 37 تیم خودروهای ساخته شده تک و دونفره را به نمایش گذاشتند.

  شریف زاده گفت: با توجه به استفاده پرشمار از موتور سیکلت در سطح شهرها و ایجاد آلودگی های صوتی و زیستی طراحی موتور سیکلت با دو سرنشین مد نظر قرار گرفت.

  براساس این گزارش ، برای طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی معیارهایی مانند شارژ با برق شهری و طی 120 کیلومتر مسافت با یکبار شارژ و سرعت بیشینه 50 کیلومتر به عنوان استاندارد مطلوب مطرح شد.

  مدیر مسابقات طراحی و ساخت موتور سیکلت های برقی گفت: فراخوان اولین مسابقات موتورهای الکتریکی ساخت داخل در مهر ماه سال 1391 انجام شد و 51 تیم از دانشگاه های مختلف کشور برای حضور در این رقابت ها اعلام آمادگی کردند که در مرحله ساخت این تعداد به 24 تیم رسید، اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی و تامین نشدن اعتبار در مرحله نهایی تعداد آنها به 12گروه رسید.

  وی افزود: دو روز قبل از مسابقات میدانی تیم ها پذیرش شده اند و مراحل پیش آزمون نهایی در دانشگاه شریف انجام شده است.

  شریف زاده اظهار داشت: آزمون های سرعت، شتاب، حرکت مار پیچ وترمز موتور سیکلت ها در روز نخست برگزار می شود.

  وی گفت: به تیم های برتر اول 100 ، دوم 80 و سوم 60 میلون ریال جایزه اهدا می شود.

  به گفته وی،اسامی تیم های برتر پس از آزمون های برد ترکیبی، استاندارد و ایمنی، هزینه، طراحی صنعتی، برد شهری، شیب پیمایی و مسیر دشوار در روز های آتی مشخص و معرفی خواهد شد.

  0 0

  دفن دی اکسید کربن سبب زمین لرزه می شود

  تهران- تحقیقات اخیر دانشمندان و زمین شناسان نشان می دهد که دفن دی اکسید کربن می تواند سبب زمین لرزه شود.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری لوموند، دفن دی اکسید کربن یکی از گزینه های محدود کردن غلظت گازهای گلخانه ای در جو و جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه زمین است.

  .jpg  80892616-5128527.jpg (اندازه: 20.55 KB / دانلودها: 14)
  بر اساس مطالعه ای که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم آمریکا ( PNAS ) به چاپ رسیده است، احتمالا بین تزریق گاز در میدان های نفتی تگزاس و زمین لرزه های نسبتا بزرگ در این منطقه ارتباط وجود دارد.

  وی گان از دانشکده علوم زمین پکن در چین و کلیف فرولیچ از موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس در آمریکا فعالیت های لرزه ای ثبت شده در مرکز اطلاعات ملی آمریکا در اطراف میدان نفتی کودگل را بین سال های 2006 و 2011 مطالعه کرده و مشاهده کردند 18 زمین لرزه با قدرتی برابر یا بزرگتر از 3 ریشتر در این منطقه رخ داده است که بزرگترین آن ها 4.4 ریشتر قدرت داشته است.

  همچنین از سال 2001 در این میدان نفتی، از روش بازیافت نفت با تزریق گاز دی اکسید کربن به مخزن برای استخراج بیشتر نفت انجام می شده است.

  این مطالعه نشان می دهد تزریق گاز به درون زمین می تواند با فعال کردن مخازن موجود، به ایجاد یک سری از زمین لرزه ها کمک کند. بر اساس یک فرضیه کانون بسیاری از این لرزش ها در فاصله 2 کیلومتری از چاه های تزریق گاز قرار دارد.

  پیش از این نیز دانشمندان علوم زمین درباره خطرات بالقوه ذخیره سازی دی اکسید کربن در مقیاس بزرگ هشدار داده بودند.

  0 0

  پنجره هوشمندی که انرژی تولید می کند

  تهران – محققان دانشگاه شانگهای چین پنجره هوشمندی ساخته اند که می تواند گرمای خورشید را تنظیم کرده و انرژی تولید کند.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه فرانسوی مکسی ساینس، این ساخته جدید سبب کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود و برای گرمایش در فصل زمستان و خنک شدن در فصل تابستان مفید است.

  پیش از این نیز پنجره های هوشمند با قابلیت تنظیم نور خورشید و گرما ساخته شده بود. اما هیچیک توانایی تولید انرژی نداشتند.

  .jpg  80883200-5087842.jpg (اندازه: 19.29 KB / دانلودها: 12)
  به گفته محققان هدف از ساخت این پنجره، حفظ شفافیت شیشه به منظور روشن کردن فضای درونی و تولید انرژی با انطباق با شرایط خارجی است.

  در واقع، سطوح شیشه ای یکی از منابع اصلی از دست دادن حرارت در زمستان هستند. در حالی که در فصل تابستان سبب گرم شدن بیش از اندازه فضاهای داخلی می شوند.

  در ساخت این پنجره هوشمند از ذرات اکسید وانادیوم (VO2) که سازگار به دما است، در بین دو صفحه پلی کربنات استفاده شده است. در دمای پایین تر از 68 درجه سانتی گراد، اکسید وانادیوم، عایق و شفاف است، در حالی در دمای بالاتر از این مقدار این اکسید رسانا شده و نور مادون قرمز را منعکس می کند.

  به گفته محققان با استفاده از این پنجره هوشمند، نه تنها هزینه های انرژی در ساختمان کاهش می یابد، بلکه امکان تولید بیشتر انرژی نیز وجود دارد.

  این مطالعه جدید در نشریه (Nature Scientific Reports) به چاپ رسیده است.

  0 0

  سمینار ملی هوای پاک، خودرو برقی و منافع ملی هفته جاری برگزار می شود
  تهران- ایرنا- سمینار ملی هوای پاک، خودروی برقی و منافع ملی روز چهارشنبه هفته جاری از سوی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در تهران برگزار می شود.

  به گزارش ایرنا، این سمینار یک روزه با حمایت برخی وزارتخانه ها و سازمان ها در سالن آفتاب مرکز تحقیقات استرات‍ژیک برگزار خواهد شد.

  .jpg  81059357-5524269.jpg (اندازه: 17.65 KB / دانلودها: 12)
  ˈفریدون محمودیانˈ از برگزارکنندگان این سمینار به خبرنگار سیاسی ایرنا گفت: اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور و معرفی خودروی برقی به عنوان راهکار علمی و قطعی برای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها از جمله اهداف برگزاری این سمینار است.

  وی از دیگر اهداف برگزاری این سمینار را تاکید بر لزوم اعمال سیاست های درست تشویقی برای توسعه پایدار خودرو، جذب سرمایه گذاری های خارجی و انتقال تکنولوژی برای توسعه تولید داخلی عنوان کرد.

  محمودیان گفت: بسترسازی به منظور ترغیب مصرف کنندگان برای انتخاب خودروی برقی به جای خودروی احتراقی، توسعه اقتصادی با نگاه دولت به مصرف منابع انرژی کشور و جلب حمایت سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی در این زمینه از جمله موضوعاتی است که در این سمینار ملی توسط متخصصان و صاحب نظران مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

  محمودیان با بیان اینکه خودروی برقی یک فناوری جدید و نوظهور نیست و اینگونه خودروها از سال 1888 تا 1900 میلادی بیش از 28 درصد کل خودروهای جهان را تشکیل می دادند، خاطرنشان کرد: اگرچه بهره گیری از فرآورده های نفتی موجب شد خودروهای برقی برای چندین دهه در محاق فراموشی یا کم توجهی قرار گیرد اما اکنون با پیشرفت فناوری و به دلایل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی توجه به اینگونه خودروها بیشتر شده است.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر عامل بیش از 80 درصد آلودگی هوای تهران ناشی از سوخت خودروها است و این مساله بر سلامت شهروندان نیز تاثیر منفی جدی گذاشته است، استفاده از خودروهای برقی و سرمایه گذاری در این زمینه را یک راه حل جدی برای این وضعیت بیان کرد.

  محمودیان یادآور شد: در همین راستا، سمینار ملی هوای پاک، خودرو برقی و منافع ملی با همکاری مرکز تحقیقات استراتژیک، وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و نفت، شرکت ملی نفت ایران، سازمان محیط زیست، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و شرکت فولمن برگزار می شود.

  0 0

  سوخت جدیدی برای نیروگاه اتمی

  تهران - ایرنا -محققان روسیه دستگاهی برای دریافت سوخت جدیدی برای نیروگاه های اتمی ساخته و آزمایش کرده اند.این مخلوطی از اکسید اورانیوم – پلوتونیوم به عنوان سوخت برای رآکتورهای نیروگاه های اتمی است.

  به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از صدای روسیه ،متخصصان کراسنویارسک سوخت جدیدی برای نیروگاه های اتمی پیشنهاد می کنند. در کارخانه معدن – شیمی کراسنویارسک، دستگاهی برای دریافت «سوخت - موکس » ساخته و آزمایش شده است.

  .jpg  81058466-5522696.jpg (اندازه: 18.69 KB / دانلودها: 11)
  این مخلوطی از اکسید اورانیوم – پلوتونیوم به عنوان سوخت برای رآکتورهای نیروگاه های اتمی است. قرص های سوخت جدید را قصد دارند پس از یکسال در رآکتور نیروگاه بلویارسکی امتحان کنند.

  متخصصان اتمی پارتی آزمایشی سوخت هسته ای را بر اساس دی اکسید اورانیوم ساختند. این ماده هنوز « سوخت – موکس» نیست،اما متخصصان کراسنویارسک در آینده نزدیک قصد دارند با غنی سازی اورانیوم از طریق پلوتونیوم ماده انرژتیک جدیدی برای رآکتورهایی دریافت کنند که با نیترون سریع کار می کنند.

  بوریس ریژنکوف رئیس بخش ارتباطات عمومی در مصاحبه با صدای روسیه گفت: اکنون واحد تکنولوژیکی ساخته شده است. در رژیم اِشکال زدایی نوردهای دی اکسید اورانیوم ساخته شد. برای اینکه پلوتونیوم به اصطلاح یکبار دیگر حمل نشود با دی اکسید اورانیوم دست به آزمایش زدیم. همه چیز خوب است و این پروسه جریان دارد.

  پلوتونیوم را یک عنصر بداخلاق می نامند. خاصیت انفجاری آن برای ساخت سلاح هسته ای خوب است. اما همین خاصیت مدت طولانی مانع از آن شد که از پلوتونیوم بتوان به عنوان سوخت استفاده کرد- کنترل این پروسه دشوار است. اما حتی آمریکا که قبلا بر دفن پلوتونیوم اصرار می ورزید، اکنون کارخانه های تولید سوخت – موکس را می سازد. یکی از خصوصیات جذاب آن – دفع مازاد پلوتونیوم تسلیحاتی هنگام تولید سوخت است که در غیر اینصورت فضولات رادیواکتیو می شد.

  - انرژی در رآکتور به حساب تجزیه پلوتونیوم به مواد دارای سطح پایین تر تجزیه در جدول مندلییف تولید می شود. یعنی این دیگر نه پلوتونیوم بلکه ید، استرانسیوم و زنون – یکسری کامل از ایزوتوپ هاست. در رابطه با اورانیوم نیز همین اتفاق می افتد.

  در رآکتور معمولی اورانیوم -235 به عنوان سوخت کار می کند. در سوخت –موکس به جای اورانیوم 235، پلوتونیوم کار می کند. این ماده موجودیت خود به عنوان یک عنصر شیمیایی را از دست می دهد.

  به گفته نماینده کارخانه کراسنویارسک، پلوتونیوم نیاز به کنترل سخت تری دارد. اما فرانسوی ها از سال 1995 میلادی با موفقیت از سوخت – موکس استفاده می کنند. البته فقط برای رآکتورهای حرارتی.

  دانش فنی متخصصان اتمی کراسنویارسک در آن است که آنها سوخت – موکس را برای رآکتورهای نیترون سریع تولید می کنند. این امر امکانات اصولا دیگری برای عرصه انرژتیک به ارمغان می آورد.

  0 0

  طرز تهیه ماء الشعیر و کشک الشعیر

  مواد لازم :
  جوی پوست کنده: یک و نیم کیلو
  آب سالم(بدون کلر): یک و نیم لیتر

  طرز تهیه :
  جوی پوست کنده و آب را در ظرفی ریخته و بگذارید با شعله ملایم بجوشد تا دو لیوان آب باقی بماند. سپس آنر ا از روی حرارت برداشته و بگذارید مواد آن ته نشین شود. آب سرخ رقیق بالای آن ماء الشعیر رقیق نامیده می شود که غذائیت آن کمتر بوده و در پاک سازی و خارج کردن مواد زاید از بدن قوی تر است. اگر چیزی از جرم و آرد جو همراه آن باشد، غذائیت آن بیشتر و خاصیت دارویی آن کمتر می شود و احتمال ترش شدن آن در معده های سرد بیشتر است.

  طرز تهیه کشک الشعیر :
  صد گرم جو را دو ساعت خیس کرده و بکوبید و به تدریج یک کاسه آب به آن بپاشید و بعد از پارچه ای رد کرده و بجوشانید تا پخته شود که این غلیظ تر از ماء الشعیر بوده و خوردن آن برای مشکلات صفراوی و غرغره آن برای ورم و درد گلو نافع است.

  تذکر :
  در تهیه ماء الشعیرهای موجود در بازار، برخي از توليدكنندگان صنعت نوشيدني، پودر يا عصاره مالت را با آب تركيب كرده و با افزودن گاز دی اكسيد كربن، محصول خود را به نام ماالشعير به بازار عرضه مي‌كنند.
  اين محصولات به‌ دليل نوع مواد اوليه ‌شان خواص ماء الشعير طبيعی را نداشته و در واقع همان نوشابه های مضر، با طعم ماء الشعير هستند كه اسانس طعم ‌های مختلفی هم به آن اضافه می‌كنند.

  مهندسی شیمی صنایع غذایی

  0 0

  محققان اسپانیایی قصد دارند از باکتری موجود در مدفوع نوزاد برای تولید سوسیس پروبیوتیک با خواص بهداشتی و طعم مناسب استفاده کنند.

  به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تحقیقات نشان می‌دهد، مواد غذایی مانند ماست که حاوی باکتری پروبیوتیک زنده هستند، برای سلامت بدن بسیار مفید بوده و به برطرف شدن مشکلاتی از جمله چربی شکم، افسردگی، التهاب، عفونت ادراری، اختلالات معده و روده از جمله یبوست بویژه در نوزادان کمک می‌کنند.

  «لاکتوباسیلوس» و «بیفیدوباکتریوم» دو نوع باکتری اصلی هستند که اغلب در محصولات پروبیوتیک وجود دارند.

  به گفته «آنا جوفر» یکی از نویسندگان این مطالعه، این دو نوع باکتری پروبیوتیک به وفور در مدفوع نوزادان وجود دارند.

  محققان موسسه تحقیقات کشاورزی و غذا (IRTA) در کاتالونیا، 43 نمونه مدفوع نوزادان شش ماه سالم را جمع‌آوری و کشت دادند و نوعی سوسیس به نام «fuet» تولید کردند که از خواص پروبیوتیک کافی برای بدن در عین طعم مناسب برخوردار است.

  تحقیقات تکمیلی برای اطمینان از دارا بودن خواص پروبیوتیک این دو نوع باکتری باید انجام شود.

  باوجود نتایج مثبت این مطالعه، تاکنون هیچ شرکت تولیدکننده موادغذایی تمایلی به تولید سوسیس با باکتری مدفوع نوزاد نشان نداده است.

  نتایج این مطالعه در مجله Meat Science منتشر شده است.

  0 0

  تولید بنزین از ضایعات مرکبات

  یکی از مسئولان بابلسر از تولید بنزین از ضایعات مرکبات برای نخستین بار در کشور خبر داد. به گزارش پانا نیوز به نقل از روزنامه اطلاعات، سیدمصطفی حسینیان مسئول کانون بسیج بابلسر گفت: سه نفر از مهندسان بسیج بابلسر موفق شدند از ضایعات مرکبات تولید سوخت را به مرحله اجرا درآوردند. وی افزود: این طرح که هم‌اکنون در مرحله آزمایشگاهی به سر می‌برد، بعد از سوئد، آمریکا و آلمان برای نخستین بار در ایران در بابلسر صورت می‌گیرد. وی همچنین گفت: مهندسان بسیجی بابلسر آمادگی کامل خود را برای اعزام به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی اعلام کردند. او گفت: با همکاری کانون بسیج مهندسین مازندران برگزاری کلاس‌های کارآفرینی و دوره‌های تخصصی مهندسی در رده‌های مختلف با هزینه بسیار کم در حال پیگیری است که شرکت‌کنندگان می‌توانند پس از گذراندن کلاس‌ها مدرک خود را نیز دریافت کنند. وی با اعلام این که جشنواره ممتازان و مبتکران بسیجی مهندس ۱۵ اسفند (روز مهندس) در بابلسر برگزار خواهد شد، افزود: طرح مهندسی فرهنگی بابلسر در آینده‌ای نزدیک عملیاتی خواهد شد که در این طرح با همکاری سایر نهادها به ترویج مقوله فرهنگ و شهرسازی خواهیم پرداخت.

  0 0

  [attachment=16263]
  سلام دوستان
  اینجانب اسماعیل جباری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دانشگاه شریف و فارغ التحصیل رتبه اول از دانشکده فنی دانشگاه تهران هستم.
  شرکت دانشگاهی خانه فرآیند فنی که به همت اساتید برجسته دانشکده فنی از ده سال پیش تاسیس شده تاکنون اقدام به برگزاری دوره های متعدد آموزش نرم افزار برای شاغلین در صنایع مرتبط با رشته مهندسی شیمی نظیر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی کرده است و هم اکنون این دوره ها در بندر ماهشهر برای کارکنان پتروشیمی بندر ماهشر در حال برگزاری میباشد.
  از این رو با توجه به تجارب کسب شده در این سالها اخیرا اقدام به برگزاری این دوره ها برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی نموده است تا از این طریق تجارب صنعتی کسب شده را برای دانشجویان علاقه مند منتقل نماید.
  حال مناسب دیدم که دفترچه های معرفی شرکت و دوره ها رو براتون بفرستم تا هرکس که تمایل داشت تو این دوره ها متناسب با نیازش شرکت کنه
  شماره تماس و آدرس شرکت تو این دفترچه ها موجوده با این حال اگر خواستید این هماهنگی از طریق من انجام بشه ایمیلم رو واستون میزارم تا هرگونه سوال که داشتید رو پاسخ بدم.خوب!خوب!
  با تشکر
  یا حق
  ejabbari.ch20@yahoo.com
  ejabbari@che.sharif.ir

  0 0

  تولید بنزین از سیب زمینی

  عصر خودرو : یک عضو انجمن تولیدکنندگان اتانول با تشریح دلایل توقف تولید بنزین E5 در ایران از برنامه ریزی برائ ساخت واحدهای استحصال اتانول سوختی از سیب زمینی، چغندر، خرما و غلات برائ تولید بنزین E5 خبر داد.

  بە نقل از مهر پیروز پروین دربارهٔ دلایل توقف تولید بنزین E5 در کشور، گفت: در حال حاضر کل ظرفیت نصب شده در صنایع مختلف کشور برائ استحصال اتانول سوختی بە ۱۵۰ میلیون لیتر در سال می رسد.
  این عضو انجمن تولیدکنندگان اتانول ایران با اعلام اینکه برائ تولید اتانول سوختی و بنزین E5 باید ظرفیتی معادل تولید ۱ میلیارد لیتر از این فرآورده زیست محیطی ایجاد شود، تصریح کرد: بر این اساس با مشارکت بخش خصوصی باید ظرفیت‌های تولید اتانول سوختی در کشور فراهم شود.

  .gif  79f90741e354860ae412271485510f366.gif (اندازه: 97.54 KB / دانلودها: 21)
  این فعال اقتصادی مهمترین مشکل پیش روی در تولید اتانول سوختی را عدم امضای قراردادهای تضمینی خرید این محصول توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی عنوان کرد و افزود: در شرایط فعلی برائ حذف MTBE از ترکیب بنزین و تولید بنزین E5 باید روزانه ظرفیتی برائ تولید ۲ تا ۲٫۵ میلیون لیتر اتانول فراهم شود.
  وی سرمایه گذاری طراحی و ساخت واحدهای تازه تولید اتانول سوختی را در مقایسه با پالایشگاه‌های نفت بسیار ناچیز عنوان کرد و افزود: برائ طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی یک واحد اتانول سوختی با ظرفیت ۲۰۰ هزار لیتر در روز بە حدود ۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری نیاز است.
  پروین با اشاره بە برنامه ریزی‌هایی برائ تولید سوخت زیستی از ملاس چغندر، ضایعات سیب زمینی، غلات و خرما، بیان کرد: در هر استان بر اساس نوع محصولات تولیدی کشاورزی می توان یک واحد برائ استحصال سوخت زیستی از ضایعات کشاورزی راه اندازی کرد.
  این عضو انجمن تولیدکنندگان اتانول ایران از امکان تولید سالانه ۴ تا ۵ میلیون لیتر سوخت اتانولی از ضایعات کشاورزی خبر داد و خاطرنشان کرد: این ضایعات کفاف تولید بنزین E5 و حتی E10 را در کشور می دهد.
  وی با یادآوری اینکه هم اکنون استان اردبیل قطب تولید سیب زمینی در کشور است، تبیین کرد: بر این اساس در اردیبل می‌توان با استفاده از خوراک ضایعات سیب زمینی یک واحد استحصال اتانول سوختی راه اندازی کرد.
  این فعال اقتصادی همچنین از امکان راه اندازی واحدهای مشابه استحصال اتانول سوختی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان با استفاده از ضایعات خرما خبر داد و تاکید کرد: در استان خوزستان هم می توان واحد استحصال سوخت از گیاهان سلولوزی را در مدار بەره برداری قرار داد.

  0 0

  تولید بنزین سالم با ۳۵درصد متانول

  عصر خودرو : وزیر نفت از تولید بنزین سالم خبر داد و گفت: این بنزین حاوی ۳۵درصد متانول است.

  .jpg  1352891602_14-2.jpg (اندازه: 20.54 KB / دانلودها: 12)
  به گزارش تفسیری ممتازنیوز به نقل از عصرخودرو iبه نقل از مهر، رستم قاسمی امروز در حاشیه سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه تهران در پاسخ iبه خبرنگار مهر در خصوص اجرای طرح تولید بنزین سالم افزود: در حال حاضر تولید بنزین سالم در بعضی از پالایشگاه های کشور در حال iبهینه سازی است.
  وی با بیان اینکه پالایشگاه اراک iبه سریعی این طرح را اجرایی می کند، اظهار داشت: با اجرای این پروژه قرار است بنزین یورو ۵ تولید شود.
  قاسمی با اشاره iبه ویژگی های این بنزین خاطر نشان کرد: این بنزین حاوی۳۵ درصد متانول است.
  وی همچنین گفت: این پروژه در پژوهشگاه صنعت نفت مسیر آزمایشی خود را طی می کند.

  0 0

  ظرفیت پالایشگاه های نفتی کشور

  پالایشگاه نفت اصفهان

  .jpg  38075_631.jpg (اندازه: 68.24 KB / دانلودها: 1)
  شرکت پالایش نفت اصفهان فعالیت خود را در زمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده‌های نفتی از سال ۱۳۵۸ آغاز نموده و هم اکنون حدود ۲۲ ٪ از فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را تولید می‌نماید.
  ایـن شرکت در منطقه‌ای با مساحت کل ۳۴۰ هکتار و دارا بودن فضای سبز به مساحت ۵/۱۱۴ هکتار، در شمال غربی اصفهان واقع شده‌است. ظرفیت تولید این پالایشگاه هم اکنون ۳۷۵ هزار بشکه در روز است.

  پالایشگاه نفت تهران

  .jpg  images (3).jpg (اندازه: 11.8 KB / دانلودها: 14)
  پالایشگاه تهران یکی از قدیمیترین پالایشگاههای فعال ایران است که در سال ۱۳۴۷ با ظرفیت ۸۵ هزار بشکه در روز راه اندازی شد. بعد از آن چندین بار تغییراتی در ظرفیت این پالایشگاه ایجاد شد و اکنون ظرفیت این پالایشگاه ۲۳۵ هزار بشکه در روز است.
  پالایشگاه تهران حدود ۱۵ درصد ظرفیت پالایشگاهی ایران را تشکیل میدهد و عمده نیاز مصرفی سوخت به خصوص بنزین شهر تهران را تامین میکند.

  0 0

  ساخت فیلتر آب از چوب درخت کاج

  تهران -ایرنا - محققان دانشگاه ام آی تی خاصیتی را در ساختار درخت کاج کشف کردند که امکان تصفیه آب را فراهم می کند.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه ساینس، محققان ام آی تی با بررسی نوعی ماده متخلخل موسوم به آوند چوبی که برای انتقال آب از ریشه به ساقه و سایر اجزای درخت کارآیی دارد، متوجه شدند که ساختارهای داخلی این آوند ها متشکل از لوله های میکروسکوپی است که از طریق منافذ بسیار ریز با هم ارتباط دارند.

  این منافذ ریز که با عنوان غشای درونی شناخته می شوند، امکان انتقال شیره درخت را درون بدنه آن فراهم می کنند. غشای درونی امکان عبور آب را فراهم می کند، اما باکتری ها قادر به عبور از آن نیستند.

  .jpg  81066718-5536259.jpg (اندازه: 48.6 KB / دانلودها: 19)
  در آزمایش های که توسط محققان انجام شد، مشخص شد غشای درونی کاج توانایی فیلتر کردن 99 درصد از باکتری های موجود در آب را دارد.

  بنابر گزارش این محققان، فیلتری که با استفاده از یک قطعه چوب زنده کاج به ابعاد 38 میلیمتر ساخته شده باشد، روزانه توانایی فیلتر کردن 4 لیتر آب را دارد.

  البته با وجود این که چوب کاج قابلیت فیلتر کردن اغلب باکتری ها را دارد، به دلیل اندازه بسیار کوچک ویروس ها قادر به فیلتر کردن آن ها نیست. چوب برخی از درختان دیگر دارای منافذ بسیار ریزتری است که امکان فیلتر کردن ویروس ها را هم فراهم می کند. با وجود این، ارایه راهکارهای مناسب برای بهره گیری از این قابلیت، درختان دیگر، مستلزم تحقیقات بیشتر است.

  گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه PLoS One به چاپ رسیده است.

  مهندسی شیمی=>>محیط زیست

  0 0

  ساخت قرصی که روند پیری را کند می کند

  تهران- ایرنا- مطالعات اخیر دانشمندان آمریکایی نشان می دهد می توان طول عمر انسان را افزایش داد و کلیدی برای بهبود سلامت سالمندان پیدا کرد.

  به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری دیلی میل، محققان آمریکایی دریافتند پروتئینی به نام SIRT1 می تواند منجر به افزایش طول عمر در موش ها شود و شروع مشکلات سلامتی وابسته به سن را به تاخیر بیاندازد.

  همچنین این پروتئین می تواند سلامت عمومی موش ها را بهبود بخشیده و به کاهش کلسترول و حتی از بین رفتن بیماری دیابت بیانجامد.

  .jpg  81066109-5535190.jpg (اندازه: 14.31 KB / دانلودها: 19)
  محققان موسسه ملی بهداشت آمریکا اثر یک مولکول کوچک که SIRT1 را فعال می کنداز نظر تاثیر بر سلامت و طول عمر روی موش ها آزمایش کردند. این مولکول کوچک SIRT1720 نام دارد.

  پژوهشگران دریافتند که SRT1720 به طور قابل توجهی طول عمر موش ها را (به طور متوسط 8.8 درصد) افزایش می دهد.

  این مکمل همچنین وزن بدن و درصد چربی بدن را کاهش می دهد و عملکرد عضلانی و هماهنگی حرکتی در طول زندگی حیوانات را بهبود می بخشد.

  محققان می گویند هرچند این مطالعه در حال حاضر تنها روی موش انجام شده است، اما آنها می توانند در نهایت آن را روی انسان استفاده کنند.

  مهندسی شیمی =>> داروسازی

  0 0

  آلودگی نوری به آلودگی های دیگر افزوده شد
  زنجان - ایرنا - منجمان و صاحب نظران شرکت کننده در همایش بین المللی مطالعات جهان در شب ( TWAN ) در زنجان می گویند: آلودگی نوری نیز به یکی دیگر از دغده های مردم جهان به خصوص در اروپا تبدیل شده است.

  عکاس و منجم مجارستانی گفت: 99 درصد کشورهای اروپایی از مشکل آلودگی نوری رنج می برند و امروز در اروپا زیبایی آسمان از دست رفته و 50 درصد مردم نمی توانند ستاره های آسمان را ببینند.

  .jpg  81063995-5531924.jpg (اندازه: 12 KB / دانلودها: 20)
  تاماش لادانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: آلودگی نوری مشکلاتی را برای انسان ها، موجودات و گیاهان ایجاد می کند.

  لادانی اظهار کرد: آلودگی نوری مشکلات اقتصادی نیز به همراه دارد و زمینه ساز هدر رفت انرژی و سرمایه است.

  این عکاس و منجم مجارستانی گفت: زمانی که روشنایی به درستی هدایت نشود، چراغ ها به جای روشن کردن زمین آسمان را روشن می کنند و در نهایت آلودگی نوری ایجاد می شود.

  وی خاطرنشان کرد: در این شرایط انرژی بیشتری برای روشن کردن نقاط مختلف استفاده می شود و به دنبال آن نیز سرمایه بیشتری صرف تهیه و مصرف این انرژی نیاز خواهد بود.

  لادانی برلزوم معرفی این معضل جهانی به مردم تاکید کرد و راه اندازی پارک های نجوم را راهکاری مناسب برای معرفی زیبایی آسمان به مردم دانست.

  این عکاس و منجم مجارستانی گفت: پارک های نجوم محیطی به طور کامل تاریک است که مردم می توانند چهره زیبای آسمان را در آن تماشا کنند.

  وی ادامه داد: انسان برای رسیدن به آرامش طی شب ها نیازمند استراحت در محیطی تاریک است اما با روشن ماندن چراغ ها در این مدت نمی توان به این تاریکی دست یافت.

  لادانی افزود: گیاهان و حیوانات نیز برای ادامه زندگی بیولوژیکی خود نیاز به شبی تاریک دارند و آلودگی نوری حیات آنان را با خطر مواجه می کند.

  0 0

  با سلام خدمت مهندسین عزیز شیمی
  دومین گردهمایی نهمین دوره ی مسابقات کمیکار
  روز چهارشنبه 14 م اسفند ماه
  ساعت 12:15
  در مجتمع کلاس های فنی مهندسی

  0 0

  سازمان نظام مهندسی شیمی تاسیس شود

  کیش- ایرنا- دبیر انجمن مهندسی شیمی ایران گفت: خواسته متخصصان این حوزه از علم در ایران این است که سازمان نظام مهندسی شیمی تاسیس شود.

  .jpg  81059858-5528686.jpg (اندازه: 16.27 KB / دانلودها: 10)
  به گزارش ایرنا، وحید تقی خانی (من افتخار آشنایی با ایشون رو توی 8 مین دوره ی کمیکار داشتم واقعا برای این رشته سنگ تمام گذاشتن)شامگاه دوشنبه در آیین گشایش هشتمین کنگره بین المللی مهندسی شیمی در جزیره کیش افزود: انجمن مهندسی شیمی امروز همسو با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای تاسیس و حمایت از شرکت های دانش بنیان گام بر می دارد.

  وی گفت: انجمن مهندسی شیمی از بزرگترین انجمن های علمی ایران با درجه بندی A است که سال های 89 و 90 به عنوان انجمن علمی برتر شناخته شده است و امیدوار است با تاسیس سازمان نظام مهندسی شیمی، جایگاه آن ارتقا یابد.

  دبیر اجرایی هشتمین کنگره بین المللی مهندسی شیمی نیز در سخنانی در این آیین گفت: دبیرخانه این کنگره افزون بر یک هزار و 200 مقاله پس از فراخوان ها دریافت کرد.

  جلال شایگان افزود: داوران کنگره افزون بر 900 مقاله را پذیرفتند که با توجه به محدودیت های زمان و مکان بیش از 200 مقاله برای ارایه شفاهی و بقیه برای ارایه به صورت پوستر انتخاب شدند.

  در آیین گشایش هشتمین کنگره بین المللی مهندسی شیمی، با پخش نماهنگی یاد و خاطره استادان فقید مهندسی شیمی گرامی داشته شد. در این میان، یاد و خاطره مهندس احمدی روشن از شهدای عرصه علم و فناوری گرامی داشته شد.

  هشتمین کنگره بین المللی مهندسی شیمی شامگاه دوشنبه در مرکز همایش های بین المللی جزیره کیش گشایش یافت.

older | 1 | .... | 25 | 26 | (Page 27) | 28 | 29 | .... | 33 | newer