Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

تالار گفتگوی دانشجویان پیام نور - http://www.ipnuforum.ir

older | 1 | 2 | 3 | (Page 4) | 5 | 6 | .... | 33 | newer

  0 0

  دوستان عزیز جهت آشنایی با کالریمتر یا گرماسنج روی لینک زیر کلیک کنید و گام به گام با گرماسنج آشنا شوید . در محیطی مجازی اما بررسی دقیق گرافیکی

  .gif  -150X1~1.GIF (اندازه: 11.52 KB / دانلودها: 6)
  کیلیک کنین

  0 0

  آشنايي با فرآوري هاي گازهاي CNG,LNG,LPG

  .png  LPG-LNG.png (اندازه: 44.88 KB / دانلودها: 6)
  دانلود کنین

  0 0

  قانون نسبت های معین(به انگلیسی: law of definite proportions)‏ قانونی بنیادی در علم شیمی است که بیان می دارد:"در یک ترکیب شیمیایی خالص همیشه نسبت جرمی عناصر سازنده ثابت و مشخص است."

  به عنوان مثال مولکول آب که شامل 2 اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن است،همواره از نسبت 2 به 18 واحد جرمی از هیدروژن به اکسیژن تشکیل شده است.

  حال برای درک این مطلب و روش حل موضوعات عددی این قانون به مثالهای زیر توجه کنید:

  قانون نسبت های معین و کسر جرمی و درصد جرمی را برای ترکیبات زیر نشان میدهیم:

  توجه: کسر جرمی(نسبت جرمی) به نسبت جرم هر یک از اتم ها به جرم کل ترکیب کسر جرمی آن اتم در ترکیب میگویند و درصد جرمی هم از ضرب کسر جرمی در صد محاسبه می شود.

  : H2O (الف

  2:1 :نسبت تعداد اتمها

  نسبت تعداد اتم ها به این معنی اس که در هر ترکیب همیشه عناصر با نسبت معینی ترکیب می شوند که همانطور که مشاهده می کنید در آب نسب اتم هیدروژن به اکسیژن همیشه 2:1 است.  2÷18 = 0.111 =کسر جرمی H<= جرم کل ترکیب ÷ جرم اتم =کسر جرمی

  16÷18 = 0.889 =کسر جرمی O  = 0.111 × 100 = 11.1% درصد جرمی H<=100 × کسرجرمی = درصد جرمی

  0.889 × 100 = 88.9%=درصد جرمیO


  نکته: همواره مجموع کسرهای جرمی یک ترکیب معادل یک و مجموع درصدهای جرمی یک ترکیب معادل صد میباشد.

  CaCO3 (ب

  1:1:3 :نسبت تعداد اتمها  40÷100= 0.4 =کسر جرمی Ca

  12÷100= 0.12 =کسر جرمی C


  48÷100= 0.48 =کسر جرمی O

  = 0.4 × 100 = 40%درصد جرمی Ca

  0.12 × 100 = 12%=درصد جرمیC

  0.48 × 100 = 48%=درصد جرمیO

  0 0
 • 01/12/13--00:13: قانون بقای جرم
 • قانون اول (قانون بقای جرم)
  اندازه گیری‌های دقیق نشان داده‌اند که در جریان یک واکنش شیمیایی ، جرم تغییر محسوسی نمی‌کند. به گفته دیگر ، جرم کل تمام موادی که در یک واکنش شیمیایی وارد می‌شوند، با جرم کل تمام محصولات واکنش برابرند.

  "اصل دوم نظریه دالتون" ، این قانون را توضیح می‌دهد. چون واکنش شیمیایی ، حاصل جدا شدن و بهم پیوستن اتمها است و چون اتمها در این فرآیندها نه ایجاد می‌شوند و نه از بین می‌روند، از جرم کل تمام اتم‌هایی که وارد واکنش شیمیایی می‌شوند ثابت خواهد بود.

  C + O2 → CO2

  طبق این اصل که در واکنش بالا مشاهده میکنید از واکنش بین یک مول کربن که معادل 12 گرم و یک مول مولکول اکسیژن که معادل 32 گرم است، یک مول مولکول کربن دی اکسید تولید میشود که معادل 44 گرم است،پس طبق این واکنش اثبات می شود که از واکنش 32+12 گرم مواد اولیه 44 گرم محصول حاصل میشود که اثبات همان قانون بقای جرم است.

  0 0

  حتما اطلاع دارید که در خبر ها ذکر شده بود غرب برای ملک عبدالله عربستان ماده ای به نام جیوه ی قرمز گیاهی آورده است تا بلکه به ادامه ی حیات این پادشاه کمک کند.اما سوالی پیش می آید و آن اینکه چنین ماده ای چه ساختاری دارد و با آنکه جیوه عنصری سمی به حساب می آید و حد زیاد آن باعث مسومیت می شود،چگونه می خواهد باعث طول عمر انسان شود؟!؟!

  .jpg  8888.jpg (اندازه: 53.58 KB / دانلودها: 0)
  اگر در متون باستانی ملل قدیم مخصوصا مصر باستان جستجویی انجام دهیم به عناصری بر می خوریم که اکثرا جنبه ی غیر قابل توجیهی دارد؛این عدم توجیه از نظر سلامتی جسمی و دستورات شرعی مورد قابل توجه است.به عنوان مثال یکی از مواد مرموزی که توسط فراعنه ی مصر خورده می شده پودر طلای سفید یا Gold ORME یا Gold ORMUS است.این ماده که در تابوت مومیایی مصری هم بسیار یافت می شود در بین سومریان هم به mfkzt مشهور است و دارای ساختار فیزیکی منحصر به فردی است.تا آنجایی که تحقیقات فیزیکی نشان می دهد این طلا دارای اوربیتال های تک الکترونی است.یعنی با رخ دادن حالت مغناطیسی خاصی تمام جفت الکترون ها آرایش تکی می گیرند(mono-atomic gold).از جمله قابلیت این ماده در برابر جاذبه است؛که می تواند با حرارت دادن در هوا شناور شود.آنچه از نظر پزشکی درباره ی این پودر سفید قابل بیان است اثرات خاص آن است.از جمله اینکه با خوردن این پودر،ماده به درون بدن منتقل شده و با رشته ی های DNA واکنش داده و حالتی مقاوم در آن ها ایجاد می کند که مانع نابودی و به نوعی پیر شدن سلول ها می گردد.این فرآیند می تواند عاملی برای بالا رفتن طول عمر فراعنه باشد.از دیگر اثرات آن می توان به تاثیر بر روی غده ی صنوبری اشاره کرد.این غده که به چشم سوم مشهور است جایگاهی برای ارتباط با عوالم خیالات در نظر گرفته می شود.بر اساس تحقیق دانشمندان در هنگام شب ترشح هورمون ملاتوئین از همین غده روی عملکرد خواب تاثیر فراوانی دارد.اما نکته ای که برای ما مهم است همانی است که با خوردن ORME حاصل می شود و آن اصطلاح باز شدن چشم سوم است.بنا به تجربیات دیده شده با آغاز به کار این چاکرای مغزی ارتباط با عالم موجودات غیر ارگانیک ممکن می شود.به گفته ی دقیقتر احتمالا فراعنه با خوردن این پودر می توانستند با شیاطین و جنیان ارتباط کاملتری داشته باشند.


  درباره ی جیوه ی قرمز اطلاعات موجوده هنوز به کاملی پودر طلای سفید نیست.جیوه به خودی خود ساختاری سمی دارد اما به نظر با فعل انفعالاتی که کیمیاگران مصری روی آن انجام داده اند قضیه ابعاد دیگری پیدا کرده است.رد پای جیوه ی قرمز در متونی منصوب به توث مصری قابل یافتن است.توث یا هرمس یونانی یا ادریس عربی شخصیتی سوال برانگیز در تاریخ است.بنا به احادیث اسلامی و متن قرآن ادریس(علیه السلام) پیامبری والامقامی است که علوم بزرگی را به مردمان زمینی هدیه داده است.حتی در برخی احادیث که البته احتمالا از اسرائیلیات است، ساخت اهرام مصر را به او نسبت داده اند.تا آنجا که بنده دیده ام در برخی از کتاب های منصوب به جابربن حیان از نوشته های ادریس پیامبر(علیه السلام) سخن به میان آمده است.هرمس نیز در یونان به بزرگی یاد می شود و حتی شیوه ای از حکمت و اندیشه اصیل فکری به او نسبت داده می شود(برای کسب اطلاعات دقیق به نوشته های دکتر حسین نصر مراجعه شود.)به نظر می رسد از آنجا که حضرت ادریس(علیه السلام) قبل از طوفان نوح زندگی می کردند ، دانشی که خداوند به کمک ایشان به مردم جهان آموختند جنبه ی افسانه ای پیدا کرده است و هر شخصیتی که مقام علمی بالایی را نشان می داده به این نام معروف می گردیده است.البته باید توجه داشت که موجودات غیر ارگانیکی مانند جنیان که احتمالا تعدادیشان از این طوفان جان سالم به در برده اند می توانستند مجموعه ای از این نوع دانش همراه با انحرافات خود را جمع کرده مرجعی خاص از علوم به اصطلاح غریبه را شکل دهند.به هر حال توث در فرهنگ مصری الهه ماه با سر لک لک است که خداوندگار دانش نام گذاشته شده است.اعتقاد مصریان بر آن است که همو اهرام مصر را مهندسی کرد و نجوم و ریاضیات پیشرفته مصریان از این الهه سرچشمه می گیرد.لازم به ذکر است که او را از بازماندگان آتلانتیس که در طی طوفان نوح به زیر آب رفته می دانستند.

  اینم یه مقاله در مورد جیوه ی سرخ
  Download ( J C E & V C E )

  0 0

  این قانون می‌گوید که وقتی دو عنصر B و A ، بیش از یک ماده مرکب بوجود می‌آورند، مقادیری از A که در این مواد با مقدار ثابتی از B ترکیب شده‌اند، با هم نسبتی دارند که عددی صحیح و کوچک است. این قانون در واقع نتیجه‌ای از نظر دالتون است مبنی بر اینکه اتم‌های یک ماده مرکب به نسبت‌های ثابتی با هم ترکیب شده‌اند. مثلا کربن و اکسیژن دو ماده مرکب تولید می‌کنند، یکی دی‌اکسید کربن و دیگری منوکسید کربن. در دی‌اکسید کربن ، دو اتم اکسیژن با یک اتم کربن و در منوکسید کربن ، یک اتم اکسیژن با یک اتم کربن ترکیب یافته است. وقتی این ماده مرکب را با هم مقایسه کنیم، جرم‌های اکسیژنی که با جرم ثابتی از کربن ترکیب می‌شوند، نسبت 2 : 1 خواهند داشت و طبق قانون نسبت های چندگانه نسبت مقادیر اکسیژن در دی اکسید کربن به اکسیژن در مونوکسیدکربن با عدد کوچک و صحیح 2 برابر است.

  0 0

  هالوآلكانها كاربردهاي بسيار وسيعي در جنبه هاي گوناگون زندگي پيدا كرده اند. اين تركيبات در مبارزه با آفتهاي محصولات كشاورزي و توليد تركيبات شيميايي باارزش و كنترل حشرات موذي و ناقلان بيماريها نقش بسزايي ايفا مي كنند. از طرف ديگر، اين مواد به دليل واكنش پذيري كم در طبيعت انباشته و آلاينده هايي جدي محسوب ميشوند.

  .jpg  HaloAlkanes-350x262.jpg (اندازه: 31.69 KB / دانلودها: 10)
  در اين مقاله تا حدودي به بررسي اين دو جنبة متضاد اين تركيبات پرداخته شده است.

  .jpg  Haloalkanes.jpg (اندازه: 9.01 KB / دانلودها: 10)
  هالوآلكانها: دوست يا دشمن؟
  هالوآلكانها تركيباتي اند كه در آنها يك يا چند اتم هالوژن با پيوند يگانه به اتم كربن متصل ميشوند. در بين هالوآلكانها مشتقات يدوآلكانها پايداري كمتري از بقيه دارند، در نتيجه كمتر يافت مي شوند. از طرف ديگر، توليد فلوئوروآلكانها سخ تتر از بقية آنهاست، به همين دليل، فلوئوروآلكانها نيز كم يافت مي شوند. بر عكس، كلروآلكانها و برموآلكانها فراوان ترند. اگر چه پيوند كربن هالوژن در هالوآلكانهاي كلردار و برم دار نسبتاً محكم است و واكنش پذيري اين دسته از مواد را كاهش م يدهد، تركيبات آلي فراواني را مي توان از هالوآلكانها در شرايط مناسب تهيه كرد .
  Download

  0 0

  بچه ها مثله این که خبری از تعطیلی بعد از امتحانات نیستناراحت
  طبق اطلاعیه سایت مجتمع فنی و مهندسی

  آزمایشگاه شیمی1 رشته مهندسی شیمی و مهندسی متالوژی 14/11/1391 ساعت 8صبح در مجتمع فنی مهندسی(قسمت آزمایشگاه شیمی) برگزار میگردد
  http://es.isfpnu.ac.ir/Default.aspx?tabid=3417

  0 0

  اندازه‌گیری گازهای خطرناک روز به روز در صنعت امروز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. کارخانه‌ها کمیته‌ای برای ایجاد استانداردهای محیطی تشکیل داده‌اند و شرایط و استانداردهای بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای جلوگیری از انتشار این گازها تعیین شده است. ‏ABB(uk)‎‏ سیستمی دایمی را پیشنهاد داده است که اندازه‌گیری گازها را با کیفیت بسیار بالا انجام می‌دهد و با اینکه هزینه بسیار اندکی را در طول دوره کار کارخانه تحمیل می‌کند، اما تحلیل‌گرهای ‏NDIR‏ و ‏FTIR‏ بسیار قدرتمندی دارد که توانایی مانیتورینگ خودکار و از راه دور را نیز دارد. فناوری قدرتمند ‏FTIR‏ می‌تواند به صورت هم زمان بیش از ۱۲ نوع از ترکیبات گازی شامل ‏HCL، ‏CO، ‏NO، ‏SO۲‎، ‏NO۲‎، ‏N۲O، ‏NH۳‎‏ و ‏H۲O، ‏HF، ‏O۲‎‏ و هیدروکربن‌ها را شناسایی و اندازه‌گیری کند.‏


  بادسنج‌های جدید التراسونیک
  ‏Gill (uk)‎‏ اعلام کرده است که به زودی بادسنج‌های التراسونیک جدیدی را عرضه می‌کند که در ساختن آنها از نمونه‌های ابتدایی ‏Windmaster‏ نیز استفاده نموده است. بادسنج‌های جدید به طور قابل توجهی توانایی‌های انواع قبلی را افزایش داده است. ‏Windmasterهای جدید به طور ایده‌آل می‌تواند برای اندازه‌گیری اغتشاشات هوا در اطراف پل‌هاف ساختمان‌ها، توربین‌های بادی و مکان‌های اندازه‌گیری جریان هوا مورد استفاده قرار گیرند. در هر دو نمونه ‏windmaster‏ و التراسونیک خروجی به صورت دیجیتال نمایش داده می‌شود و علاوه بر این می‌توان سرعت صدا و دما را نیز در خروجی مشاهده نمود. ساختار ‏windmaster‏ از آلومینیوم و فیبرهای کربن تشکیل شده است و نرخ اطلاعات خروجی آن می‌تواند از ۲۰ هرتز تا ۳۲ هرتز متغیر باشد. ورودی‌ها و خروجی‌های آنالوگ را نیز می‌توان با رزالوشن ۱۲ یا ۱۴ بیت در این سیستم به‌کار برد. در حالی که ‏windmaster‏ جدید از فولاد ضد زنگ ساخته شده است و می‌توان آن را برای بادهایی با سرعت ‏M/S‏ ۶۵ به کار برد. نرخ دیتای خروجی می‌تواند تا ۳۲ هرتز باشد و با کمترین اغتشاش و از دست دادن اطلاعات مقادیر دقیق در خروجی نمایش داده می‌شود.‏


  کنسول‌‌های سه بعدی
  ‏‎(USA) Apex‎‏ کنسول‌های سه بعدی جدیدی را ساخته است که در کنار پروب‌های سه بعدی می‌تواند برای اندازه‌گیری و تعیین سرعت فشار، انحراف و زاویه شیب بردار سرعت جریان در لوله کانال‌ها به کار رود. پروب سه بعدی توانایی اندازه‌گیری انحراف و شیب جریان‌های غیریکنواخت را نیز دارد.
  زاویه انحراف به طور مستقیم با چرخش پروب اندازه‌گیری می‌‌شود یا به عبارتی توسط شیب‌سنجی که به پروب متصل شده است اندازه‌گیری می‌شود و به صورت دیجیتال روی کنسول نمایش داده می‌شود. زاویه شیب نیز با استفاده از نمودارهای کالیبراسیون خاصی که برای پروب تهیه شده است محاسبه می‌شود. نرخ حجم جریان گاز در کانال نیز با میانگین‌گیری از محور سرعت به دست می‌آید. کنسول ‏MC-۳D۵۲‎‏ دارای مبدل‌های فشاری است که به طور ویژه‌ای پایدار است. مبدل‌های از نوع ‏NIST‏ و با دقت ‏‎+-۰.۵%‎‏ است و می‌تواند به طور قابل توجهی در برابر فشارهای بالا در شرایط آزمایش از خود مقاومت نشان دهد.‏

  0 0

  دوستان عزیز جهت آشنایی با کالریمتر یا گرماسنج روی لینک زیر کلیک کنید و گام به گام با گرماسنج آشنا شوید . در محیطی مجازی اما بررسی دقیق گرافیکی

  .gif  -150X1~1.GIF (اندازه: 11.52 KB / دانلودها: 11)
  کیلیک کنین

  0 0

  آشنايي با فرآوري هاي گازهاي CNG,LNG,LPG

  .png  LPG-LNG.png (اندازه: 44.88 KB / دانلودها: 11)
  دانلود کنین

  0 0

  قانون نسبت های معین(به انگلیسی: law of definite proportions)‏ قانونی بنیادی در علم شیمی است که بیان می دارد:"در یک ترکیب شیمیایی خالص همیشه نسبت جرمی عناصر سازنده ثابت و مشخص است."

  به عنوان مثال مولکول آب که شامل 2 اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن است،همواره از نسبت 2 به 18 واحد جرمی از هیدروژن به اکسیژن تشکیل شده است.

  حال برای درک این مطلب و روش حل موضوعات عددی این قانون به مثالهای زیر توجه کنید:

  قانون نسبت های معین و کسر جرمی و درصد جرمی را برای ترکیبات زیر نشان میدهیم:

  توجه: کسر جرمی(نسبت جرمی) به نسبت جرم هر یک از اتم ها به جرم کل ترکیب کسر جرمی آن اتم در ترکیب میگویند و درصد جرمی هم از ضرب کسر جرمی در صد محاسبه می شود.

  : H2O (الف

  2:1 :نسبت تعداد اتمها

  نسبت تعداد اتم ها به این معنی اس که در هر ترکیب همیشه عناصر با نسبت معینی ترکیب می شوند که همانطور که مشاهده می کنید در آب نسب اتم هیدروژن به اکسیژن همیشه 2:1 است.  2÷18 = 0.111 =کسر جرمی H<= جرم کل ترکیب ÷ جرم اتم =کسر جرمی

  16÷18 = 0.889 =کسر جرمی O  = 0.111 × 100 = 11.1% درصد جرمی H<=100 × کسرجرمی = درصد جرمی

  0.889 × 100 = 88.9%=درصد جرمیO


  نکته: همواره مجموع کسرهای جرمی یک ترکیب معادل یک و مجموع درصدهای جرمی یک ترکیب معادل صد میباشد.

  CaCO3 (ب

  1:1:3 :نسبت تعداد اتمها  40÷100= 0.4 =کسر جرمی Ca

  12÷100= 0.12 =کسر جرمی C


  48÷100= 0.48 =کسر جرمی O

  = 0.4 × 100 = 40%درصد جرمی Ca

  0.12 × 100 = 12%=درصد جرمیC

  0.48 × 100 = 48%=درصد جرمیO

  0 0
 • 01/12/13--00:13: قانون بقای جرم
 • قانون اول (قانون بقای جرم)
  اندازه گیری‌های دقیق نشان داده‌اند که در جریان یک واکنش شیمیایی ، جرم تغییر محسوسی نمی‌کند. به گفته دیگر ، جرم کل تمام موادی که در یک واکنش شیمیایی وارد می‌شوند، با جرم کل تمام محصولات واکنش برابرند.

  "اصل دوم نظریه دالتون" ، این قانون را توضیح می‌دهد. چون واکنش شیمیایی ، حاصل جدا شدن و بهم پیوستن اتمها است و چون اتمها در این فرآیندها نه ایجاد می‌شوند و نه از بین می‌روند، از جرم کل تمام اتم‌هایی که وارد واکنش شیمیایی می‌شوند ثابت خواهد بود.

  C + O2 → CO2

  طبق این اصل که در واکنش بالا مشاهده میکنید از واکنش بین یک مول کربن که معادل 12 گرم و یک مول مولکول اکسیژن که معادل 32 گرم است، یک مول مولکول کربن دی اکسید تولید میشود که معادل 44 گرم است،پس طبق این واکنش اثبات می شود که از واکنش 32+12 گرم مواد اولیه 44 گرم محصول حاصل میشود که اثبات همان قانون بقای جرم است.

  0 0

  حتما اطلاع دارید که در خبر ها ذکر شده بود غرب برای ملک عبدالله عربستان ماده ای به نام جیوه ی قرمز گیاهی آورده است تا بلکه به ادامه ی حیات این پادشاه کمک کند.اما سوالی پیش می آید و آن اینکه چنین ماده ای چه ساختاری دارد و با آنکه جیوه عنصری سمی به حساب می آید و حد زیاد آن باعث مسومیت می شود،چگونه می خواهد باعث طول عمر انسان شود؟!؟!

  .jpg  8888.jpg (اندازه: 53.58 KB / دانلودها: 0)
  اگر در متون باستانی ملل قدیم مخصوصا مصر باستان جستجویی انجام دهیم به عناصری بر می خوریم که اکثرا جنبه ی غیر قابل توجیهی دارد؛این عدم توجیه از نظر سلامتی جسمی و دستورات شرعی مورد قابل توجه است.به عنوان مثال یکی از مواد مرموزی که توسط فراعنه ی مصر خورده می شده پودر طلای سفید یا Gold ORME یا Gold ORMUS است.این ماده که در تابوت مومیایی مصری هم بسیار یافت می شود در بین سومریان هم به mfkzt مشهور است و دارای ساختار فیزیکی منحصر به فردی است.تا آنجایی که تحقیقات فیزیکی نشان می دهد این طلا دارای اوربیتال های تک الکترونی است.یعنی با رخ دادن حالت مغناطیسی خاصی تمام جفت الکترون ها آرایش تکی می گیرند(mono-atomic gold).از جمله قابلیت این ماده در برابر جاذبه است؛که می تواند با حرارت دادن در هوا شناور شود.آنچه از نظر پزشکی درباره ی این پودر سفید قابل بیان است اثرات خاص آن است.از جمله اینکه با خوردن این پودر،ماده به درون بدن منتقل شده و با رشته ی های DNA واکنش داده و حالتی مقاوم در آن ها ایجاد می کند که مانع نابودی و به نوعی پیر شدن سلول ها می گردد.این فرآیند می تواند عاملی برای بالا رفتن طول عمر فراعنه باشد.از دیگر اثرات آن می توان به تاثیر بر روی غده ی صنوبری اشاره کرد.این غده که به چشم سوم مشهور است جایگاهی برای ارتباط با عوالم خیالات در نظر گرفته می شود.بر اساس تحقیق دانشمندان در هنگام شب ترشح هورمون ملاتوئین از همین غده روی عملکرد خواب تاثیر فراوانی دارد.اما نکته ای که برای ما مهم است همانی است که با خوردن ORME حاصل می شود و آن اصطلاح باز شدن چشم سوم است.بنا به تجربیات دیده شده با آغاز به کار این چاکرای مغزی ارتباط با عالم موجودات غیر ارگانیک ممکن می شود.به گفته ی دقیقتر احتمالا فراعنه با خوردن این پودر می توانستند با شیاطین و جنیان ارتباط کاملتری داشته باشند.


  درباره ی جیوه ی قرمز اطلاعات موجوده هنوز به کاملی پودر طلای سفید نیست.جیوه به خودی خود ساختاری سمی دارد اما به نظر با فعل انفعالاتی که کیمیاگران مصری روی آن انجام داده اند قضیه ابعاد دیگری پیدا کرده است.رد پای جیوه ی قرمز در متونی منصوب به توث مصری قابل یافتن است.توث یا هرمس یونانی یا ادریس عربی شخصیتی سوال برانگیز در تاریخ است.بنا به احادیث اسلامی و متن قرآن ادریس(علیه السلام) پیامبری والامقامی است که علوم بزرگی را به مردمان زمینی هدیه داده است.حتی در برخی احادیث که البته احتمالا از اسرائیلیات است، ساخت اهرام مصر را به او نسبت داده اند.تا آنجا که بنده دیده ام در برخی از کتاب های منصوب به جابربن حیان از نوشته های ادریس پیامبر(علیه السلام) سخن به میان آمده است.هرمس نیز در یونان به بزرگی یاد می شود و حتی شیوه ای از حکمت و اندیشه اصیل فکری به او نسبت داده می شود(برای کسب اطلاعات دقیق به نوشته های دکتر حسین نصر مراجعه شود.)به نظر می رسد از آنجا که حضرت ادریس(علیه السلام) قبل از طوفان نوح زندگی می کردند ، دانشی که خداوند به کمک ایشان به مردم جهان آموختند جنبه ی افسانه ای پیدا کرده است و هر شخصیتی که مقام علمی بالایی را نشان می داده به این نام معروف می گردیده است.البته باید توجه داشت که موجودات غیر ارگانیکی مانند جنیان که احتمالا تعدادیشان از این طوفان جان سالم به در برده اند می توانستند مجموعه ای از این نوع دانش همراه با انحرافات خود را جمع کرده مرجعی خاص از علوم به اصطلاح غریبه را شکل دهند.به هر حال توث در فرهنگ مصری الهه ماه با سر لک لک است که خداوندگار دانش نام گذاشته شده است.اعتقاد مصریان بر آن است که همو اهرام مصر را مهندسی کرد و نجوم و ریاضیات پیشرفته مصریان از این الهه سرچشمه می گیرد.لازم به ذکر است که او را از بازماندگان آتلانتیس که در طی طوفان نوح به زیر آب رفته می دانستند.

  اینم یه مقاله در مورد جیوه ی سرخ
  Download ( J C E & V C E )

  0 0

  این قانون می‌گوید که وقتی دو عنصر B و A ، بیش از یک ماده مرکب بوجود می‌آورند، مقادیری از A که در این مواد با مقدار ثابتی از B ترکیب شده‌اند، با هم نسبتی دارند که عددی صحیح و کوچک است. این قانون در واقع نتیجه‌ای از نظر دالتون است مبنی بر اینکه اتم‌های یک ماده مرکب به نسبت‌های ثابتی با هم ترکیب شده‌اند. مثلا کربن و اکسیژن دو ماده مرکب تولید می‌کنند، یکی دی‌اکسید کربن و دیگری منوکسید کربن. در دی‌اکسید کربن ، دو اتم اکسیژن با یک اتم کربن و در منوکسید کربن ، یک اتم اکسیژن با یک اتم کربن ترکیب یافته است. وقتی این ماده مرکب را با هم مقایسه کنیم، جرم‌های اکسیژنی که با جرم ثابتی از کربن ترکیب می‌شوند، نسبت 2 : 1 خواهند داشت و طبق قانون نسبت های چندگانه نسبت مقادیر اکسیژن در دی اکسید کربن به اکسیژن در مونوکسیدکربن با عدد کوچک و صحیح 2 برابر است.

  0 0

  هالوآلكانها كاربردهاي بسيار وسيعي در جنبه هاي گوناگون زندگي پيدا كرده اند. اين تركيبات در مبارزه با آفتهاي محصولات كشاورزي و توليد تركيبات شيميايي باارزش و كنترل حشرات موذي و ناقلان بيماريها نقش بسزايي ايفا مي كنند. از طرف ديگر، اين مواد به دليل واكنش پذيري كم در طبيعت انباشته و آلاينده هايي جدي محسوب ميشوند.

  .jpg  HaloAlkanes-350x262.jpg (اندازه: 31.69 KB / دانلودها: 15)
  در اين مقاله تا حدودي به بررسي اين دو جنبة متضاد اين تركيبات پرداخته شده است.

  .jpg  Haloalkanes.jpg (اندازه: 9.01 KB / دانلودها: 15)
  هالوآلكانها: دوست يا دشمن؟
  هالوآلكانها تركيباتي اند كه در آنها يك يا چند اتم هالوژن با پيوند يگانه به اتم كربن متصل ميشوند. در بين هالوآلكانها مشتقات يدوآلكانها پايداري كمتري از بقيه دارند، در نتيجه كمتر يافت مي شوند. از طرف ديگر، توليد فلوئوروآلكانها سخ تتر از بقية آنهاست، به همين دليل، فلوئوروآلكانها نيز كم يافت مي شوند. بر عكس، كلروآلكانها و برموآلكانها فراوان ترند. اگر چه پيوند كربن هالوژن در هالوآلكانهاي كلردار و برم دار نسبتاً محكم است و واكنش پذيري اين دسته از مواد را كاهش م يدهد، تركيبات آلي فراواني را مي توان از هالوآلكانها در شرايط مناسب تهيه كرد .
  Download

  0 0

  تعیین نقطه جوش به روش میکرو

  هدف

  تعين نقطه جوش يك مايع توسط مايه ديگر با دماي جوش بالا

  مقدمه :

  تئوري
  نقطه جوش یک مایع :
  نقطه
  جوش یک مایع به صورت درجه حرارتی تعریف می‌شود که در آن فشار بخار مایع
  برابر با فشار بیرونی باشد. چنانچه فشار خارج 760 میلیمتر جیوه باشد. یک
  مایع وقتی خواهد جوشید که فشار بخار آن برابر با این مقدار باشد. برای مثال
  آب وقتی از دمای 100Cْ خواهد جوشید که فشار خارجی و فشار بخار آن برابر با
  760 مییلیمتر جیوه باشد. در فشار 526 میلیمتر جیوه آب در 90Cْ می‌جوشد و
  اگر فشار را به 9.2 میلیمتر برسانیم نقطه جوش آب در 10Cْ خواهد بود به این
  علت است که نقطه جوش آب در ارتفاعات کمتر از مناطق نزدیک به سطح دریا
  می‌باشد.

  فشار بخار
  مولکولهای یک مایع دارای انرژی جنبشی هستند و
  انرژی جنبشی مولکول معینی از یک مایع ضمن برخورد با سایر مولکولها دائما
  تغییر می‌کند. در یک لحظه معین تعدادی از مولکولها دارای انرژی نسبتا زیاد و
  تعدادی دارای انرژی نسبتا کمی هستند مولکولهایی که انرژی جنبشی آنها زیاد
  است می‌توانند بر نیروی جاذبه مولکولهای اطراف خود غلبه کرده و از سطح مایع
  فرار کرده و وارد فاز گاز می‌شوند.

  اگر مایع در حال تبخیر در یک
  ظرف سربسته‌ای محبوس باشد مولکولهای بخار نمی‌توانند از نزدیکی مایع دور
  شوند و تعدادی از مولکولهای بخار به فاز مایع بر می‌گردند سرانجام حالتی
  پیش می‌آید که در آن سرعت فرار مولکولها از فاز مایع به بخار (تبخیر) و
  سرعت برگشت مولکول از فاز بخار به مایع (میعان) برابر می‌شود. فشار بخاری
  که در دمای معین با مایع خود در حال تعادل است، فشار بخار نامیده می‌شود.

  چگونگی جوشیدن یک مایع
  وقتی
  که فشار بخار یک مایع با فشار جو برابر می شود، مایع شروع به جوشیدن
  می‌کند. در این دما ، بخار حاصل در داخل مایع سبب ایجاد حباب و غلیان خاص
  جوشش می‌شود. تشکیل حباب در دمای پایینتر از نقطه جوش غیر‌ ممکن است، زیرا
  فشار جو بر سطح مایع که بیش از فشار داخل آن است، مانع از تشکیل حباب
  می‌شود. دمای مایع در حال جوش تا هنگامی که تمام مایع بخار نشده است، ثابت
  می‌ماند در یک ظرف بدون درپوش حداکثر فشار بخاری که هر مایع می‌تواند داشته
  باشد برابر با فشار جو می‌باشد.


  فشار بخار هر مایع تنها از روی
  دما معین می‌شود. بنابراین اگر فشار بخار ثابت باشد دما نیز ثابت است.
  برای ثابت ماندن دمای یک مایع در حال جوش باید به آن گرما داده شود. زیرا
  در فرایند جوش مولکولهای با انرژی زیاد از مایع خارج می‌شوند. اگر سرعت
  افزایش گرما بیش از حداقل لازم برای ثابت نگهداشتن دمای مایع در حال جوش
  باشد، سرعت جوشش زیاد می‌شود ولی دمای مایع بالا نمی رود.

  تاثیر فشار در نقطه جوش
  نقطه
  جوش یک مایع با تغییر فشار خارجی تغییر می‌کند. نقطه جوش نرمال یک مایع ،
  دمایی است که در آن فشار بخار مایع برابر با یک اتمسفر باشد. نقطه جوش داده
  شده در کتابهای مرجع ، نقاط جوش نرمال می‌باشند. نقطه جوش یک مایع را
  می‌توان از منحنی فشار بخار آن بدست آورد و آن دمایی است که در آن فشار
  بخار مایع با فشار وارد بر سطح آن برابری می‌کند.


  وسايل مورد نياز:


  1-دماسنج

  2-لوله مويين

  4-شعله

  5-پارافین

  6-تیل

  7- پايه


  شرح آزمايش


  اندازه گیری نقطه جوش به روش میکرو:
  یک
  لوله مویین را گرفته و آن را از وسط به دو قسمت نا مساوی شکسته ( 2 به 1 ) و
  بعد دو سر آن را روی شعله حرارت داده تا از یک سمت بسته شوند و بعد دو قسمت
  بسته شده را گرم کرده و دوباره به هم متصل می کنیم . هدف از این کار ایجاد
  یک گره در لوله مو یین بوده . حالا مجهول خود را درون لوله آزمایش میریزیم
  (تقریبا 1.5 تا 2 سانتیمتر) و لوله مویین را از سمتی که به گره نزدیکتر
  است درون لوله آزمایش حاوی مجهول می اندازیم . حال دماسنج را به وسیله ی
  حلقه ی پلاستیکی یا چسب نواری به قسمت فوقانی لوله آزمایش متصل می کنیم .
  حال لوله آزمایش را درون تیل حاوی پارافین قرار می دهیم و چراغ بنزن را
  روشن کرده و تا دمای پارافین و به همراه آن مجهول ما بالا برود . در هنگام
  بالا رفتن دما ابتدا چند حباب به صورت مجزا و با تاخیر از زیر لوله معین
  خارج می شود وقتی که حباب ها به صورت پیوسته شورع به خارج شدن از انتهای
  پایینی لوله معین کردن چراغ بنزن را خاموش کرده و منتظر کاهش دما میشویم تا
  وقتی که خروج حباب ها متوقف شود و مجهول ما از لوله مویین بالا برود . دما
  در این لحظه دمای جوش مایه مورد نظر می باشد . در توضيح اين فرايند بايد
  گفت كه در طول عمل گرم كردن اوليه،هواي موجود درون لوله ي مويين منبسط
  ميشود و در صورت افزايش فشار بخار مايع به مقدار كافي ،مايع شروع به جوشيدن
  ميكند،كه بر اثر ان هواي لوله مويين به صورت حبابهاي منظم از ان خارج
  ميشود به محض اين كه گرما قطع كنيم فشار بخار مايع پايين مي ايد به طوري كه
  به تدريج از فشار هوا كمتر ميشود و دقيقا در همين مرحله مقداري از مايع
  به درون لوله مويين كشيده مي شود .


  خطاها در آزمایش :
  دراندازه گیری نقطه جوش به روش میکرو به مشكلاتي از قبيل زير پيش مي آيد
  1-چون
  مقدار مايع اندك است در صورت افزايش ناگهاني گرمااحتمال بخار شدن آن زياد
  است ويا اين كه نقطه جوش بدست آمده بيشتر از مقدار واقعي باشد
  2-اگر
  گرم كردن كافي نباشد در نزديكي نقطه جوش در صورت گرما ممكن است مايع از
  لوله ي آزمايش وارد لوله مويين شود.زيرا در اين لحظه فشار بخارمايع پايين
  تر از فشار هوا است.
  نقطه ي جوش بدست آمده در اين روش به علت تجربه پايين آزمايش كننده وخطاي چشم ، تقريبي،و غالبا كمتر از مقدار واقعي است

  0 0

  روتاری ولو ROTARY VALVE
  DOWNLOAD

  0 0

  - بيماري هاي شغلي را تعريف کنيد؟

  به اختلالات و عوارضي گفته مي شود که در محيط هاي کار غيرفني و غيربهداشتي و يا بر اثر رعايت نکردن اصول و قواعد درست انجام کار، عارض مي شوند.  2- بيماريهاي شغلي به چند دسته تقسيم مي شوند؟

  1- بيماريهاي ناشي از عوامل فيزيکي
  2- بيماريهاي ناشي از عوامل شيميايي
  3- بيماريهاي ناشي از عوامل بيولوژيکي
  4- بيماريهاي رواني  3- پنج نوع بيماري ناشي از عوامل فيزيکي را نام ببريد؟

  الف) بيماريهاي ناشي از سرماي محيط کار :
  اين بيماريها بيشتر از نوع سرماخوردگي هاي حاد و مزمن است که در موارد پيشرفته و شديد، منجر به انجماد نسوج و بافتها و سرانجام گانگرن عضلات خواهدشد.

  ب) عوارضي ناشي از آلودگي هاي صوتي :
  انواع صدا از ماشين هاي خط توليد ناشي مي شود که اثرات نامطلوبي بر روي اندامهاي مختلف بدن انسان وارد عوارضي مانند زياد شدن ضربان قلب، بالا رفتن مصرف اکسيژن بدن، زياد شدن تنفس، ناراحتي هاي گوارشي و ... موجب ايجاد محيط نامساعد براي انجام کار و اختلالات عصبي و رواني، برهم زدن تمرکز فکري، کاهش بازدهي کار، تغيير آستانه شنوايي کم شدن قدرت شنوايي مي گردد.

  ت) لرزش و ارتعاشات :
  لرزش و ارتعاش دستگاه ها نيز عوارضي در بر دارد که بويژه براي نسوج نرم دست و يا بيشتر است و منجر به کالسيفيه شدن استخوانها، ضايعات عروقي، دردهاي روماتيسمي در سنين بالا و آرتريت حاد مي شود.

  ث) بخار آب و هوا :
  رطوبت نسبي مناسب براي محل کار حدود 50 تا 60 % است که اگر از اين مقدار کمتر باشد منجر به خشکي هوا و در نتيجه بروز مشکلات تنفسي مي شود و چنانچه بيشتر از اين حد باشد منجر به اشباع هوا از بخار آب و عوارضي مانند اشکال در تنفس پايين آمدن ديد چشم، زنگ زدگي و فرسودگي دستگاهها و لوازم مي شود.

  ج)اشعه :
  از اشعه يونيزه در صنايع غذايي براي نگهداري مواد غذايي، حشره زدايي، قارچ کشي، جلوگيري از جوانه زدن و سبز شدن مواد غذايي و بهبود ويژگي هاي فيزيکي، استفاده مي شود.  4- انواع بيماريهاي ناشي از عوامل شيميايي را نام ببريد؟

  الف) گاز آمونياک :
  کارکناني که در واحدهاي يخ سازي، سردخانه ها، بيسکويت سازي شاغل هستند، در معرض اين گاز و خطرات آن قرار مي گيرند. گاز آمونياک از راه تنفس و مخاط نرم، وارد بدن انسان مي شود و عوارضي مانند پرخوني دستگاه تنفس، ناراحتي هاي چشم و ذات الريه، ايجاد مي کند و اگر مقدار گاز به 1% برسد موجب مرگ مي شود.

  ب) گاز فريون :
  در گذشته نزديک از اين گاز در سردخانه هاي بزرگ صنعيت به عنوا گاز سرمازا استفاده مي شد فريون گازي است بي خطر ، اما از ترکيب آن، با اکسيژن در دماي بالا گاز سمي و خطرناک فشرن ايجاد مي شود که سمي است و قابليت انفجار بالايي دارد.

  ج) so2 :
  اي گاز در اثر احتراق نفت سياه، مازوت و بويژه گوگرد و ترکيبات آن آزاد مي شود.
  قرار گرفتن در معرض اين گاز، بدون کاربرد وسايل ايمني ،عوارضي مانند تحريک مخاط چشم و گلو را به دنبال دارد.

  د) حلال ها :
  حلال هاي آلي مانند سيکوهگزان،هگزان، هپتان و مانند اينها در کارخانه هي روغن کشي به کار مي رود. کارکناني که با اين ترکيبات سرو کار دارند، در صورت رعايت نکردن مسايل ايمني و حفاظتي دچار عوارضي مانند کم خوني، اختلالات تنفسي، خارش، تهوع و ناراحتي هاي عصبي مي شوند.

  ه) H2s :
  از اين گاز در کارخانه هاي قند و صنايع تخميري استفاده مي شود. اين گاز از راه دستگاه تنفس جذب مي شود و عوارضي مانند سردرد، تهوع ، سرفه و عوارض چشمي ايجاد مي کند.  5- بيماريهاي ناشي از عوامل بيولوژيک را نام ببريد؟

  پاره اي از عوامل بيولوژيک مانند انگلها، باکتري ها، قارچ ها، ويروسها، ريکتزي ها، از عواملي هستند که به اشکال مختلف سلامت کارکنان واحدهاي صنعتي، بويژه واحدهاي مربوط به مواد غذايي را به مخاطره مي اندازند. براي نمونه کسانيکه بادام ها پرندگان و آبزي ها سرو کار دارند، ممک است بر اثر رعايت نکردن مسايل بهداشتي، بيماريهايي مانند، سياه زخم کسيت هيداتيک، انواع کرم کدو و بيماريهاي مشترک بين انسان و حيوان دچار شوند. بيماري بروسلوز، از گاو، بز و گوسفند و بيماري سالمونلوز بيشتر از پرنده ها به انسان منتقل مي شود.  6- براي پيشگيري از عوارض صوتي ، چه اقداماتي مي توان انجام داد؟

  لازم است سرو صداي محيط کار از لحاظ شدت، فرکانس و دوام ، مورد ارزيابي و سنجش قرار گيرد. همچنين اثرات سوء آن برروي اندامها ارزيابي مي شود و حد قابل تحمل آن براي افراد در شرايط متفاوت تعيين گردد.  7- براي پيشگيري از عوارض ناشي از ارتعاشات، چه نکاتي بايد رعايت شود؟

  - از اشتغال بيماران مبتلا به ديابت و بيماريهاي قلبي و عروقي براي کار با دستگاههاي لرزش دار اجتناب شود.
  - از وسايل ايمني مربوط استفاده گردد.
  - به کارکنان آموزش لازم براي کار با دستگاههاي لرزش دار، داده شود

  0 0

  آرشيو نظرات کتاب شیمی فیزیک بارو – اتکینز یکی از منابع بسیار معتبر مشیمی فیزیک برای اساتید و دانشجویان رشته م شیمی می باشد.
  اکنون نسخه ترجمه شده و فارسی آن با فرمت PDF تقدیم علاقمندان می گردد. برای دانلود این کتاب به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

  .jpg  ---278~1.JPG (اندازه: 35.11 KB / دانلودها: 15)
  نام کتاب : شیمی فیزیک بارو – اتکینز
  فرمت فایل : PDF
  حجم فایل : ۵٫۹۷ مگابایت
  پسورد : ندارد
  DOWNLOAD J C E & V C E

older | 1 | 2 | 3 | (Page 4) | 5 | 6 | .... | 33 | newer